Gazetecileri Koruma Komitesi: 'Meslektaşlarımız en ölümcül üç haftayı geride bıraktı'

Gazetecileri Koruma Komitesi: 'Meslektaşlarımız en ölümcül üç haftayı geride bıraktı'
Yayınlanma:
A+ A-
Gazetecileri Koruma Komitesi, basın çalışanlarının kayıtların tutulmaya başlandığı 1992'den bu yana en ölümcül üç haftayı geride bıraktığını açıkladı. Komite, 7 Ekim'deki Hamas saldırılarıyla başlayan çatışmalarda toplam 29 gazetecinin öldüğünü duyurdu.

Artı Gerçek - Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) Hamas'ın İsrail'e yönelik 7 Ekim'deki saldırılarından bu yana süren çatışmaların kayıtların tutulmaya başladığı 1992'den bu yana gazeteciler için 'en ölümcül üç hafta olduğunu' açıkladı.

ÜÇ HAFTADA 29 GAZETECİ ÖLDÜ, SEKİZ GAZETECİ YARALANDI

Komite, son üç haftada 24'ü Filistinli, dördü İsrailli ve biri Lübnanlı olmak üzere en az 29 gazetecinin öldüğünü belirtti. Sekiz gazetecinin yaralandığı ve dokuz gazetecinin de kayıp ya da gözaltında olduğunu vurgulayan CPJ, Gazze Şeridi'nde iletişim hizmetlerinin kesilmesini de eleştirerek, kesintinin aynı zamanda kamuoyunun "bu çatışmada neler olduğunu bilme ve anlama" hakkını tehlikeye atan bir "haber karartması" olduğu uyarısında bulundu.

'GAZETECİLERİ KASITLI HEDEF ALMAK SAVAŞ SUÇU'

"Bu durum, ölümcül propaganda, dezenformasyon ve yanlış bilgilendirme ile doldurulabilecek bağımsız ve gerçeklere dayalı bilgi boşluğu ile ciddi sonuçlara yol açabilir" eleştirisini yapan CPJ, gazetecilerin uluslararası hukuk uyarınca saygı gösterilmesi ve korunması gereken siviller olduğunu vurguladı. CPJ, "Gazetecileri veya medya altyapısını kasıtlı olarak hedef almanın olası savaş suçları teşkil ettiğini" de hatırlattı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar