Gazze Dayanışma Kampı'na Siyonistlerin saldırmasıyla çatışma çıkan UCLA kampüsüne polis konuşlandı

Gazze Dayanışma Kampı'na Siyonistlerin saldırmasıyla çatışma çıkan UCLA kampüsüne polis konuşlandı
ABD'nin doğu yakasındaki Columbia Üniversitesi'nde Gazze işgalinin sona erdirilmesi için devasa polis operasyonunda 300 kişi gözaltına alınırken, batı yakasındaki UCLA'daki kampa İsrail yanlıları sopalarla saldırdı. Polis saatler sonra müdahale etti.

Artı Gerçek - Filistin direnişinin kalesine dönüşen ABD kampüslerine polis baskını ve gözaltı dalgası daha da kabarırken, New York'taki Columbia Üniversitesi'nde öğrencilerin Hamilton Binası işgalinin polisin 300 kişiyi gözaltına almasıyla sona erdirilmesinin ardından Los Angeles'taki Kaliforniya Üniversitesi (UCLA) karıştı.

SOPA, BORU, ŞOK TABANCASI VE BİBER GAZI

Eli sopalı, yüzü maskeli İsrail yanlısı bir grup, UCLA'daki Gazze Dayanışma Kampı'na saldırdı. Barikatları yıkmaya çalışan saldırganlar, Filistin destekçisi öğrencilere küfrederek cisimler fırlattı, bazı öğrencileri darp etti, kampa havai fişek attı.

CNN'e konuşan UCLA öğrenci gazetesi Daily Bruin'in editörü Anna Dai-Liu'ye göre Filistin yanlıları ile İsrail yanlıları arasındaki şiddetli çatışmada boru, şok tabancası ve biber gazı da kullanıldığına dair tanıklıklar olduğunu söyledi.

'YASADIŞI' İLAN EDİLEN KAMPA SALDIRIYA POLİS MÜDAHALE ETMEDİ

Siyonist saldırı, dün UCLA yönetiminin protestoculara "Gazze Dayanışma Kampı'nın yasadışı olduğu ve üniversite kurallarını ihlal ettiğini" bildirmesinin ardından geldi.

Barışçı gösterilerini sürdüren öğrenci ve öğretim görevlilerini gözaltına alıp darp eden ABD polisinin, İsrail yanlılarının saldırısı sırasında bölgede olmaması, bir saati aşkın süre olaylara müdahale etmemesi dikkati çekti. Saldırı anını sosyal medya hesabından paylaşan gazeteci Sergio Olmos, "Bir saattir kavgayı izliyorum. Herhangi bir polis tepkisi yok" dedi.

'DURUM KONTROLDEN ÇIKTI'

UCLA'nın rektör yardımcısı "korkunç" şiddet eylemleri yaşanması nedeniyle polisin çağrıldığını duyurdu. Saatler sonra kampüse gelen polis, "UCLA'nın kampüslerindeki kampta çok sayıda şiddet eylemi nedeniyle düzen ve kamu güvenliğinin sağlanması yönündeki talebine yanıt verdiği" açıklamasını yaptı.

Los Angeles Belediye Meclisi Üyesi Katy Yaroslavsky, X'te "Herkesin ifade ve protesto özgürlüğü hakkı var, ancak UCLA kampüsündeki durum kontrolden çıktı ve artık güvenli değil" paylaşımını yaptı.

'SÜREKLİ SİYONİSTLERİN AMANSIZ SALDIRILARINA UĞRUYORUZ'

BBC'ye konuşan Gazze Dayanışma Kampı'ndan bir öğrenci, sürekli olarak Siyonistlerin amansız saldırılarına uğradıklarını söyledi. "Bu gece tamamen yeni bir seviyeye yükseldiler, şiddeti kışkırtmaya başladılar" diyen öğrenci, kendi grubunun "her gece Siyonist saldırganlığa" maruz kaldığını, arkadaşlarının çoğunun fiziksel olarak güvende olmadığını belirtti.

POLİSLE PROTESTOCULAR ARASINDA 'İSRAİLLİ REHİNELER HATTI'

Halihazırda UCLA'da büyük bir polis mevcudiyeti bulunduğuna dikkat çeken BBC, gazetecilerin kampın içini göremediğini, ancak polisin metal bariyerlerle, protestocuların ahşap malzeme ve protesto tabelalarıyla barikat kurduğunu aktardı. Polis ile protestocular arasında, 7 Ekim'de İsrail'in Gazze Savaşı'nı tetikleyen Hamas saldırısında kaçırılan İsrailli rehinelerin fotoğraflarını gösteren büyük bir ekran konulduğunu belirtti. (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar