Gazze’de her saat beş çocuk öldürülüyor

Gazze’de her saat beş çocuk öldürülüyor
Yayınlanma:
A+ A-
İsrail’in Gazze'ye yönelik saldırılarında ilk üç haftada öldürülen çocuk sayısı, dünyada son üç yılda öldürülen çocuk ortalamasını aştı. Uzmanların “çocuk mezarlığı” olarak adlandırdığı Gazze’de şimdiye kadar en az 4 bin 237'si çocuk öldürüldü.

Artı Gerçek - İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları 34'üncü gününde de devam ediyor. Gazze'nin 2,3 milyonluk nüfusunun yüzde 40'ı çocuklardan oluşuyor. Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, 7 Ekim'den bu yana İsrail'in saldırılarında ölen 10 bin 328 kişiden 4 bin 237’sinin çocuk olduğunu belirtti.

grafik5.jpg

Açıklanan raporlar, Gazze’de yaşayan çocukların karşılaştığı tehdidi gözler önüne seriyor. Gazze'de 7 Ekim'de başlayan savaşın bir aylık süresinde öldürülen sivil sayısı, 623 gündür devam eden ve son verilere göre 9 bin 806 sivilin öldürüldüğü Rusya-Ukrayna savaşında ölenlerden daha fazla.

HER SAAT 5 ÇOCUK ÖLDÜRÜLÜYOR

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliğinin "Silahlı Çatışmalar ve Çocuklar" başlıklı raporlarındaki bilgilere göre, Gazze’de bir ayda öldürülen çocukların sayısı; 2020, 2021 ve 2022'de dünya genelinde yaşanan çatışmalarda öldürülen çocukların ortalamasından daha fazla. Çatışmalar yoğun olarak sürerken insani kriz de her geçen gün derinleşiyor. İsrail'in, abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında saatte beş çocuk öldürülüyor.

grafik4.jpg

'GAZZE, ÇOCUK MEZARLIĞINA DÖNÜŞTÜ'

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Sözcüsü James Elder, haftalık basın toplantısında İsrail'in yoğun saldırıları altındaki Gazze'deki çocuk ölümlerinden endişe duyduklarını ve Gazze'nin çocuklar için mezarlığa dönüştüğünü belirtti.

Elder, Gazze'deki çocukların, 7 Ekim'den bu yana devam eden çatışmalardan olumsuz etkilendiğini ve UNICEF'in çatışmalar için acil ateşkes ve Gazze'ye insani yardım malzemelerinin kesintisiz ulaştırılması çağrısını vurguladı:

"Gazze'de artan çocuk ölümlerinden endişe duyuyoruz. Gazze, çocuklar için mezarlığa dönüşüyor. Gazze'deki çocuklar, yalnızca bombardımanlar nedeniyle ölmüyor, onlar ihtiyaç duydukları tıbbi bakım eksikliği nedeniyle de ölüyor."

ÖLDÜRÜLENLERİN EN AZ 444’Ü ÜÇ YAŞINDAN KÜÇÜK

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, açıkladığı ölü sayılarının ABD Başkanı Joe Biden tarafından sorgulanmasına yanıt olarak İsrail'in 7-26 Ekim'de Gazze'ye düzenlediği saldırılarda ölenlerin isimleri, kimlik bilgileri ve yaşlarının yer aldığı 212 sayfalık bir rapor da yayımlamıştı. Bu rapora göre, İsrail'in söz konusu tarihler arasındaki saldırılarında, henüz 1 yaşını doldurmamış 133 bebek, 3 yaşından küçük toplam 444 bebek; 3 yaşındaki 171, ilköğretim çağındaki (4-13 yaş) 1527, lise çağındaki (14-17 yaş) 523 çocuk da öldürüldü.

grafik6.jpg

YARALILARIN DA BÜYÜK BÖLÜMÜ ÇOCUK

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında yaralananların da büyük bir kısmını çocuklar oluşturuyor. Dünya Sağlık Örgütü, 7 Ekim'den bu yana Filistin'de yaralanan 18 bin 482 kişinin önemli bir kısmının çocuk olduğunu açıkladı. Sağlık personelinin tıbbi malzeme eksikliği nedeniyle çocukları bile anestezisiz ameliyat etmek zorunda kaldığı hastanelerde, acil yaralı veya kanaması olan çocuklar dahi tedavi için sıraya alınıyor.

Derleyen: Sinem Nazlı Demir

Öne Çıkanlar