Harvard'da 'İsrail baskısına' karşı 570 öğretim üyesinden rektöre tam destek

Harvard'da 'İsrail baskısına' karşı 570 öğretim üyesinden rektöre tam destek
ABD'nin önde gelen üniversitelerindeki antisemitizm ve ifade özgürlüğü tartışmasında gözler Harvard Üniversitesi'ne çevrildi. UPenn rektörünün istifaya zorlanması sonrası benzer bir duruma karşı Harvard'da 570 öğretim üyesi ortak mektup yazdı.

Artı Gerçek - İsrail'in Gazze'deki ayrım gözetmeyen saldırılarına karşı Filistinlilerle dayanışma gösterisi düzenleyen üniversite öğrencilerinin bastırılmaya çalışıldığı ABD'deki antisemitizm ve ifade özgürlüğü tartışması sürüyor.

Ülkenin en prestijli yüksek öğrenim kurumlarından Pennsylvania Üniversitesi'nin (UPenn) rektörü Liz Magill'in istifa etmek zorunda kalmasının ardından, benzer bir şeyin Harvard Üniversitesi rektörü Claudine Gay'in de başına gelmemesi için öğretim üyeleri harekete geçti. Harvard Üniversitesi'nden en az 570 öğretim üyesi, okul yöneticilerinin siyasi baskıya boyun eğmemesi ve Gay'in işte çıkarılmaması için bir bildiri imzaladı.

harvard2.jpg

'ONU SİYASİ BİR GÖSTERİ İÇİN KAYBETMEK İSTEMİYORUZ'

Reuters'ın haberine göre, Harvardlı öğretim üyeleri kurumun rektörünü kovma yetkisi bulunan 13 üyeli Harvard Corporation'a yazdıkları mektupta, Gay'in görevden alınması yönündeki siyasi çağrıları reddettiklerini vurguladı. Bildirinin eş yazarlarından olan ünlü tarih profesörü Alison Frank Johnson, tam metni açıklamasa da "Onu siyasi bir gösteri nedeniyle kaybetmek istemiyoruz" dedi. Johnson, "İzlenimim şu ki, birçok kişi onun bir akademisyen, meslektaş ve idareci olarak -ki buna her zaman aynı fikirde olmadığı kişiler de dahil- üniversite içinde ne kadar büyük bir desteğe sahip olduğunu bilmiyor" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Söz konusu tartışma, ABD'nin en prestijli okullarının yer aldığı Sarmaşık Ligi'nden UPenn, Harvard ve MIT rektörlerinin ABD Temsilciler Meclisi'nde verdiği ifadenin ardından patlak verdi. Okullarda arttığı belirtilen antisemitik saldırılar ve "Nehirden denize özgür Filistin" sloganının atıldığı Filistin yanlısı öğrenci gösterileri nedeniyle düzenlenen oturumda rektörler, Kongre üyelerinin sorularını yanıtladı.

Ancak Cumhuriyetçi Kongre üyesi Elise Stefanik'in, okullardaki eylemlerde "Yahudilere karşı soykırım çağrısı yapıldığı" iddiasıyla yaptığı "sorgulamada", rektörlerden aldığı yanıt kriz yarattı. Stefanik, "Yahudilerin soykırıma uğratılması çağrısının yapılması sizin üniversitenizin zorbalık ve taciz ile ilgili kurallarını ihlal ediyor mu?" diye sordu, rektörleri de ısrarla sıkıştırarak "evet" ya da "hayır" yanıtı istediğini söyledi.

Rektörler ise ihlal kararının "bağlamına göre değişeceğini" söyledi. Magill, "söz konusu çağrının eyleme dökülmesi halinde" kuralları ihlal edeceğini vurgulayıp ifade özgürlüğü imasında bulundu. Bu oturumun ardından üç rektör de, Yahudilere yönelik soykırım çağrısını açıkça reddedip kınamadıkları için eleştirilmeye başlandı.

harvard3.jpg

'BİRİ GİTTİ İKİSİ KALDI' KAMPANYASI

Magill istifa kararı alırken Cumhuriyetçi Stefanik'in "Biri gitti, ikisi kaldı" diyerek Harvard ve MIT rektörlerini hedef almayı sürdürmesi, bu iki okul üzerinde de baskıyı artırmış durumda.

İsrail lobisinin en güçlü olduğu ülkelerden ABD'de, Gazze'deki saldırılara karşı öğrenci protestoları 7 Ekim'den bu yana tartışma konusu. "Nehirden denize özgür Filistin" sloganını yasaklama çabaları, Yahudi öğrencilerin artan antisemitizm ve saldırılar nedeniyle şikayetleri ve bağışçıların baskısı, ABD'de son yıllarda görülmemiş bir ifade özgürlüğü ve akademik bağımsızlık tartışmasına yol açtı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar