Hollanda'da azınlık hükümeti yolda: Omtzigt, Wilders'i 'şu an için' reddetti

Hollanda'da azınlık hükümeti yolda: Omtzigt, Wilders'i 'şu an için' reddetti
Hollanda'da seçimi kazanan aşırı sağcı Wilders'in diğer liderlerle nabız yoklamak için görevlendirdiği elçinin temaslarından sonuç çıkmadı. Merkez sağcı Omtzigt, Wilders'in aşırılıkçı vaatleri nedeniyle şu an için koalisyonu konuşmayacaklarını açıkladı.

Artı Gerçek - Hollanda'da genel seçimleri birinci sırada bitiren ırkçı ve göçmen karşıtı Geert Wilders'in koalisyon girişimlerine, sandıktan dördüncü çıkan Yeni Sosyal Sözleşme Partisi'nden (NSC) bir "darbe" geldi. Wilders'in lideri olduğu Özgürlük Partisi'nin (PVV) öncülüğündeki bir hükümet için desteği kilit önemde olan merkez sağcı NSC'nin lideri Pieter Omtzigt, şu an için koalisyon görüşmelerine katılmayacaklarını duyurdu.

'BURADA NET BİR ÇİZGİ ÇEKİYORUZ'

Omtzigt, Wilders'in camilerin kapatılması, Kuran'ın yasaklanması, AB'den ayrılma, iltica başvurularının yasaklanması ve göçün sınırlanması gibi aşırılıkçı iddiaların yer aldığı manifestosunun Hollanda Anayasası'nı ihlal etme riski bulunduğunu söyledi. Merkez sağcı lider, ağustos ayında kurduğu partisinin koalisyona dair pozisyonu hakkında "NSC, şu an PVV ile bir çoğunluk veya azınlık hükümeti kurulması için müzakerelere başlamak için temel görmüyor. Geçen aylarda, bu ilkelerden taviz vermeyeceğimizi tekrar tekrar ifade etmiştik. Burada net bir çizgi çekiyoruz" dedi. Omtzigt, milletvekillerinin ve bakanlarının PVV'nin bu vaatleri çerçevesinde parlamentoda yemin etmesinin Anayasa ihlali olmasından endişe duyduğunu söyledi.

peter-omztizt.jpg
Pieter Omtzigt

'HANGİ POLİTİKALARI RAFA KALDIRDIĞINI NETLEŞTİRMELİ'

PVV ile ittifak konusunda hâlâ çekinceleri olduğunu vurgulayan Omtzigt, önce "Wilders'in seçim sürecinde manifestosunun bazı kısımlarını rafa kaldırabileceğini söylerken neyi kast ettiğine" açıklık getirilmesini istedi. Omtzigt, partisinin PVV ile koalisyon görüşmelerine başlamayı gözden geçirmesi öncesinde "seçim manifestosundaki hangi noktaların artık geçerli olmadığını kesin bir biçimde ilan edilmesi gerektiğini" söyledi. Merkez sağcı lider, Wilders'in Hollanda'nın AB üyeliğini referanduma taşıma arzusunu örnek göstererek, iki partinin bir anlaşmaya varmasının önünde "çok sayıda siyasi engel bulunduğunu" da ekledi.

'ÖNCE POLİTİKALARI KONUŞMALIYIZ'

Wilders'in koalisyon görüşmeleri için nabız yoklamak üzere görevlendirdiği Ronald Plasterk'e de bu görüşünü ilettiğini söyleyen Omtzigt, hangi partinin koalisyona destek vereceği meselesinden önce, "Hollanda'nın kötü yönetimden finansal güvenliğe, göçe ve barınmaya uzanan büyük sorunlara ilişkin politikaların ne olacağının" konuşulması gerektiğini belirtti.

AŞIRILIKÇI FORMULÜNE YEŞİLGÖZ'ÜN DESTEĞİ ZOR

NSC'nin bu tavrı, Hollanda'nın 150 sandalyeli parlamentosunda 37 vekil çıkararak seçimleri birinci tamamlayan ama güven oylamasında en az 76 vekilin desteğine ihtiyaç duyan Wilders'in küçük partilerle bir aşırı sağ azınlık hükümetine yönelmesine yol açabilir. Ancak Wilders bu senaryoda, Dilan Yeşilgöz'ün lideri olduğu ve 10 puan kayıpla sandalye sayısı 20'ye gerileyen Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi'nin (VVD) desteğine hâlâ muhtaç. Yeşilgöz ise Hollanda'da seçimleri merkez sağın kazandığını belirterek, Wilders'in oluşturabilmesi halinde merkez sağ bir koalisyonu destekleyeceklerini açıklamıştı.

WILDERS AZINLIK HÜKÜMETİNİ DIŞLAMADI

Wilders'in kendisi ise "nabız yoklayıcısı" Plasterk ile dün akşam yaptığı görüşmenin ardından, kendisinin başbakanı olacağı bir azınlık hükümeti ihtimalini dışlamadı. Merkez sağdaki VVD ile NSC'nin koalisyona girmeyi reddetmesi sonrasında Wilders bununla birlikte, merkez sağdaki NSC, VVD ve daha muhafazakâr Çiftçi-Vatandaş Hareketi ile parlamentonun her iki kanadında çoğunluk sahibi olacak bir hükümeti tercih ettiğini belirterek "Mantıklı, doğru bileşim bu" dedi.

TIMMERMANS: WILDERS'İN YUMUŞADIĞINA İNANMIYORUM

Öte yandan, seçimleri ikinci sırada tamamlayan sol ittifakın (GroenLinks/PvdA) lideri Frans Timmermans ise gazetecilere yaptığı son açıklamada Wilders'in pozisyonunu yumuşattığına inanmadığını söyleyerek, "Bir şeyi rafa kaldırmak, onu taze tutmak ve sonra kullanmak anlamına gelir" dedi. Timmermans, Wilders ile koalisyonu doğrudan reddederek "Bu imkânsız" dedi; "Anayasa'ya saygı göstermeyen ve büyük grupları dışlayan bir parti" ile işbirliği yapmayacaklarını söyledi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar