Wilders'ten koalisyon görüşmeleri öncesi provokasyon: Irkçı eylemi ziyaret etti

Wilders'ten koalisyon görüşmeleri öncesi provokasyon: Irkçı eylemi ziyaret etti
Hollanda'da sandıktan birinci çıktığı seçimler sonrasında koalisyon görüşmelerini bugün resmen başlatması beklenen ırkçı Geert Wilders, dün gece sığınmacıların yerleştirildiği bir otelin önünde kamp kuran aşırı sağcıları ziyaret etti. Wilders'e tepki var.

Artı Gerçek - Hollanda'da genel seçim sandığından birinci çıkan ırkçı siyasetçi Geert Wilders, koalisyon görüşmelerinin bugün başlaması öncesinde, başkent Lahey'de göçmenlerin yerleştirildiği bir otelin önünde eylem yapan aşırı sağcı protestocuları ziyaret etti. Olası koalisyon ortakları Wilders'in bu provokasyonu ile aralarına mesafe koyarken, Lahey Belediye Başkanı Jan van Zanen de "Burası bir parti siyaseti sirki değil" çıkışı yaptı.

Lahey belediyesi hafta sonunda, iltica talebinde bulunan yaklaşık 130 kişiyi kıyı kasabası Kijkduin'de bir otele yerleştirmişti. Ter Apel bölgesindeki iltica başvuru merkezinde yaşanan yoğunluk ve kalacak yer olmaması nedeniyle alınan bu karar aşırı sağcılar tarafından hedef alınmış, bir grup otelin önünde protesto gösterileri düzenlemeye başlamıştı.

'PROTESTOCULARA CESARET VERMEK' İSTEMİŞ

Göçmen karşıtlığı ve ilticaya son verme talepleriyle seçimlerde en çok oyu alan Wilders ise dün akşam, belediyenin yerel halka bilgi vermek için düzenlediği toplantıya kısa süreliğine katıldı. Güvenlik nedeniyle içeriye girmediğini söyleyen Wilders, "Protestocuları cesaretlendirmek için buraya gittiğini" belirtti. Irkçı politikacı, daha önceden de "ilticacı yağan" ve bu kişilere birçok Hollandalının sahibi olmadığı "büyük televizyonlar, yüzme havuzları, bedava yiyecek, içecek ve ısına olanakları" sunulan köy ve kasabaları ziyaret ettiğini söyledi. Irkçı politikacı, yıllardır bu tür toplantılara gittiğini savunarak "Bunu seçimlerden sonra yapmamak korkakça olurdu" dedi.

'SİYASİ SİRK' TEPKİSİ

Wilders'in aşırı sağcı eylemcileri "cesaretlendirme" girişimi, Hollanda siyasetinde pek hoş karşılanmadı. Lahey Belediye Başkanı Jan van Zanen, Wilders'in toplantıya istediği gibi katılabileceğini söylese de "Burası parti siyaseti sirkine çevrilecek bir yer değil" dedi.

'BU İNSANLAR SOKAKTA UYUMAMALI'

Kendisi toplantıya bizzat katılan van Zanen, Lahey belediyesinin iltica başvurusu merkezindeki krizi çözmeye katkıda bulunması gerektiğini söyleyerek, "Geçen haftaki seçim sonuçlarına rağmen, bu insanlar sokakta çalılarda uyumamalı" diye konuştu.

'BÜTÜN HOLLANDALILARIN BAŞBAKANI MODELİ DEĞİL'

Wilders kadar keskin olmasa da göçmen karşıtı bir kampanya ile 150 sandalyeli parlamentoda 20 vekil kazanan ve koalisyona katılması beklenen NSC'nin lideri Pieter Omtzigt, "Wilders'in toplantıya gitmesini tuhaf bulduğunu ama istediği yere gitmekte özgür olduğunu" söyledi. Yine Wilders'le koalisyona karşı çıkmayan partilerden BBB'nin lideri Caroline van der Plas ise "Ben şahsen bunu yapmazdım. Yeni hükümetin kurulması ihtimallerine odaklanalım" dedi.

Daha küçük partilerden de aşırı sağcı lidere tepki var. CDA'nın genel başkanı Henri Bontenbal, Wilders'in tavrını "bir miktar kutuplaştırıcı" diye niteledi. PvdD ldieri Esther Ouwehand ise "Wilders'in, bütün Hollandalıların başbakanı olabileceği konusunda iyi bir model sunmadığını" söyledi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar