Irkçı Geert Wilders'ten itiraf: Hayalimdeki başlangıcı yapamadım

Irkçı Geert Wilders'ten itiraf: Hayalimdeki başlangıcı yapamadım
Hollanda'da genel seçimleri kazansa da zorlu koalisyon müzakereleriyle karşı karşıya bulunan ırkçı Geert Wilders, diğer liderlerle görüşmeler için 'aracı' olarak seçtiği ismin istifasıyla darbe aldı. Wilders, 'hayalindeki başlangıcı' yapamadığını söyledi.

Artı Gerçek - Hollanda'da genel seçim sandığından birinci sırada çıkan ırkçı Geert Wilders, olası koalisyonlar için diğer liderlerle nabız yoklamak üzere görevlendirdiği Gom van Strien'in istifası sonrasında "Hayal ettiğim başlangıcı yapamadım" itirafında bulundu. Wilders, van Strien'in hakkındaki yolsuzluk, rüşvet ve dolandırıcılık iddialarını kendisiyle paylamamasından "hoşlanmadığını" da söyledi.

BU KEZ DE ESKİ İŞÇİ PARTİLİ BAKANI GÖREVLENDİRDİ

Wilders'in koalisyon görüşmeleri için elçi olarak belirlediği Van Strien, Utrecht Üniversitesi'ne bağlı bir şirkette görev yaptığı sırada eşi adına kurduğu bir şirkete yasadışı hisse transferi gerekçesiyle hakkında suç duyurusu yapıldığının ortaya çıkması sonrasında dün istifa etmişti. Van Strien'in, tam da Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi'nin (VVD) lideri Dilan Yeşilgöz'le görüşmesi öncesi gelen istifası Hollanda'da gündeme damga vurmuş, Wilders'e daha işe koyulmadan vurulan bir darbe olarak yorumlanmıştı.

Göçmen ve İslam karşıtı lider, "koalisyon elçiliği" görevine bugün yeni bir ismi atadı. Hollanda basınına göre, koalisyon senaryoları için diğer parti lideriyle görüşüp Wilders'in lideri olduğu Özgürlük Partisi (PVV) adına nabız yoklama görevi, eski İşçi Partili bakanlardan Ronald Plasterk'e emanet edildi. Plasterk, 2007-2010 arasında eğitim, 2012-2017 arasında da içişleri bakanlığı yapmıştı.

KOALİSYON SENARYOLARI NE?

Wilders'in göçmen karşıtı partisi PVV 22 Kasım'daki seçimlerde sandıktan birinci çıkmış olsa da, yüzde 23.6 oranında oy ile 150 sandalyeli parlamentoda sadece 37 koltuk kazanabildi. İkinci sıradaki Sol ittifak 25 sandalye kazanırken, yüzde 10 oy kaybıyla 24 sandalyeye düşen Yeşilgöz "Wilders'le koalisyona katılmayacağını ama bir merkez sağ hükümeti dışarıdan destekleyeceğini" söyleyerek aşırı sağcı lidere göz kırptı.

En büyük muhafazakâr parti olarak VVD'nin bu tavrı, Wilders'in 20 Sandalyeli NSC'nin merkez sağcı lideri Pieter Omtzigt'den destek almasını zorunlu kılıyor. Eski bir Hristiyan Demokrat olan Omtzigt ise Wilders'in Hollanda'da inanç özgürlüğüne dair anayasal korumayı ihlal anlamına gelen aşırılıkçı pozisyonlarına destek vermeyeceğini söylemişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar