İddia: Başı açık yarışan İranlı sporcu Rekabi'nin aile evi yıkıldı

İddia: Başı açık yarışan İranlı sporcu Rekabi'nin aile evi yıkıldı
Ekim ayında Seul'de başörtüsüz şekilde yarışarak Mahsa Amini eylemlerine destek verdiği belirtilen milli tırmanışçı Elnaz Rekabi'nin aile evinin polis tarafından yıkıldığı öne sürüldü.

Artı Gerçek- İranlı tırmanış sporcusu Elnaz Rekabi ülkesini Güney Kore'de temsil ederken başörtüsüz yarışarak ekim ayında tüm düyada manşetlere çıkmıştı.

Ülkede eylül ortasında 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin "ahlak polisi" tarafından gözaltına alındığındaki şüpheli ölümü sonrasında İran yakın tarihin en büyük protesto eylemlerine sahne oluyor. İnsan hakları örgütlerine göre çoğunluğu Kürdistan vilayeti ve Sistan-Belucistan vilayetinden 440'tan eylemci öldürüldü.

Çok sayıda İranlı, milli sporcu Rekabi'nin başörtüsünü çıkararak eylemlere sembolik bir destek verdiği yorumunu yapmıştı. 33 yaşındaki sporcu İran'a döndüğünde iddialara göre ev hapsine alınmıştı.

Rekabi'nin başörtüsünün "düştüğünü fark etmediği" ve İran halkından "zorunlu başörtüsü kurallarını ihlal ettiği" için özür dilediği ifadelerinin baskı altında söyletilip söyletilmediği bilinmiyordu.

Şimdi İranlı rejim muhalifi İngiltere merkezli Farsça haber kanalı İranwire'ın haberine göre Rekabi ailesinin Zencan vilayetindeki evi polis tarafından yıkıldı.

Elnaz'ın kendisi gibi ödüllü sporcu olan ağabeyi Davut'un ağlarken yer aldığı ve sosyal medya platformlarında paylaşılan videoda Rekabi ailesine ait evin yıkıldığı ve bahçede madalyaların buluncuğu bir kutu görülüyor, ayrıca ailenin eşyalarına zarar verildiği dikkat çekiyor.

Görüntülerde yer alan Elnaz'ın erkek kardeşi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada" Adelet nerede? Hayat bize ne getirirse getirsin onu kabul ediyoruz. Keder de, acı da, mutluluk da, zehir de olsa" dedi.

İranwire haber sitesi ülke içi ve ülke dışı tırmanış yarışmalarında çok sayıda madalya kazanan Davut'a ayrıca sebebi bilinmeyen "ihlal suçlamasından" 5 bin dolar ceza ödeme cezası verildiğini söyledi.

News sources have said that Davood, who has won more than 10 medals in both national and international climbing competitions, has been sentenced to pay the equivalent of $5,000 for an undisclosed “violation.”

Elnaz Rekabi'nin yıkıldığı belirtilen Zencan'daki ev hapsine alındığı iddia edilmişti. Iranwire'a o dönem konuşan bir kaynak, İran Spor Bakanı ve Ulusal Olimpiyat Komitesi'nin Rekabi'ye ülkeye döndüğünde basına konuşması veya sosyal medya hesaplarından eylemlere destek oması halinde ailesinin toprağına el konulabileceğini söylediğini iddia etmişti.

Yine Rekabi'nin Seul'deki yarışmaya gitmeden önce 35 bin dolarlık bir çeki ve ailesinin mülkünün haklarını İranlı tırmanış federasyonuna devreden bir belgeyi garanti olarak imzalamak zorunda bırakıldığı iddialar arasındaydı.

(DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar