İddia: Rojava'daki hava saldırısı üzerine CIA Başkanı Hakan Fidan'ı bizzat uyardı

İddia: Rojava'daki hava saldırısı üzerine CIA Başkanı Hakan Fidan'ı bizzat uyardı
CIA Direktörü William Burns'ün MİT Başkanı Hakan Fidan'ı arayarak, Rojava'daki saldırılara ve olası kara harekâtına karşı uyardığı öne sürüldü. İddiaya göre uyarı, Türkiye'nin ABD askerlerine en fazla 400 mesafedeki bir noktayı vurması sonrası yapıldı.

Artı Gerçek - Türkiye'nin Rojava'daki hava saldırılarında bir bombanın Amerikan askerlerinin 400 metreden yakınına düştüğü, bu olayın ardından CIA Direktörü William Burns'ün MİT Başkanı Hakan Fidan'ı bizzat arayarak 'güçlü bir mesajla' uyardığı belirtildi. Konuyla ilgili doğrudan bilgi sahibi olduğu belirtilen iki ABD'li kaynak, Amerikan haber sitesi Axios'a yaptıkları açıklamada Amerikan askerlerinin söz konusu hava saldırısında doğrudan tehlike altına girdiğini söyledi.

'ÇEYREK MİL MESAFEDEKİ BİR HEDEF VURULDU'

Axios'ta Barak Ravid imzasıyla yayımlanan haberde şu ifadeler kullanıldı: "ABD'li bir kaynak, Suriye'nin kuzeyindeki saldırılarını durdurması için Türkiye'ye yönelik Amerikan baskısının artmasının ana sebebinin, geçen haftaki saldırılardan birinde bölgedeki Amerikan askerlerine çeyrek milden (402 metre) daha yakın bir hedefin vurulması olduğunu söyledi."

Habere göre, bu olayın ardından Burns Fidan'a telefon ederek Türkiye'nin son havan topu ve hava saldırılarına karşı "güçlü bir mesaj" verdi; Amerikan askerlerinin tehlikeye girdiği konusunda uyarıda bulundu. Burns'ün, Fidan'a kara harekâtından vazgeçilmesi çağrısında bulunduğu da belirtildi.

'SALDIRILARDAN BAZILARINI MİT DÜZENLEDİ'

Axios'a konuşan ABD'li yetkililer, Rojava'daki Amerikan güçlerini tehlikeye atan hava saldırılarından bazılarının MİT tarafından insansız hava araçları ile düzenlendiğini savundu.

EL HOL ÇEVRESİNİN VURULDUĞU İDDİA EDİLMİŞTİ

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), önceki hafta yaptığı açıklamada Türkiye'nin Rojava'daki hava saldırılarında Amerikan askerlerinin doğrudan tehlikeye girdiğini duyurarak Ankara'ya uyarıda bulunmuştu. Söz konusu uyarı, saldırılarda Haseke'de Suriye Demokratik Güçleri'nin kontrolünde bulunan El Hol kampı yakınlarında bazı hedeflerin vurulduğu ve kamptaki IŞİD'lilerin kaçma girişiminde bulunduğu iddialarının ardından gelmişti.

İlerleyen günlerde, ABD'nin bölgedeki sivil personelini Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin başkenti Erbil'e tahliye ettiği de öne sürülmüştü. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar