İddiaların ardından: Mısır'dan İsrail'le Barış Anlaşması'nın süreceği mesajı

İddiaların ardından: Mısır'dan İsrail'le Barış Anlaşması'nın süreceği mesajı
İsrail'in Refah'a karadan girmesi durumunda Barış Anlaşması'nı askıya alma haberlerini değerlendiren Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, anlaşmanın devam edeceğini vurguladı: Bu konudaki yorumları dikkate almıyorum.

Artı Gerçek - Slovenya'nın başkenti Lübliyana'da konuşan Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, ABD'nin Associated Press haber ajansında yer verilen "Mısır'ın İsrail askerlerinin Refah'a gönderilmesi halinde İsrail'le barış anlaşmasını askıya almakla tehdit ettiğine" yönelik haberi değerlendirdi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre Şükri, Lübliyana'da yaptığı basın açıklamasında, konuyla ilgili, "Mısır, İsrail ile arasında 40 yıldır sürdürdüğü Barış Anlaşması'nı her zaman yerine getirmiştir. Karşılıklı olması durumunda Mısır, yükümlülüklerini her zaman yerine getirir. Bu nedenle bu konuda yapılan yorumları dikkate almıyorum" ifadelerini kullandı.

Associated Press, haberini iki Mısırlı yetkili ve bir Batılı diplomata dayandırmıştı. Hassas müzakereler hakkında muhabirlere brifing verme yetkileri olmadığından adlarının açıklanmaması şartıyla konuşan üç yetkili de Mısır'ın tehditlerini doğrulamıştı.

ANA YARDIM TEDARİK YOLU DA KAPANIR

Haberde İsrail'in Refah'ta kara savaşına girişmesinin, Gazze Şeridi'nin ana yardım tedarik yolu olan Refah Sınır Kapısı'nın kapanmasına neden olacağı da belirtilmişti.

ANLAŞMADAN ÖNCE 5 KEZ SAVAŞTILAR

İsrail ile Mısır, 1970'lerin sonlarında dönemin ABD Başkanı Jimmy Carter'ın aracılık ettiği Camp David Barış Anlaşması'nı imzalamadan önce 5 savaş yapmıştı. Washington'ın "Ortadoğu'da istikrarın köşe taşı" olarak gösterdiği anlaşma, sınırın her iki tarafına güç konuşlandırılmasını düzenleyen çeşitli maddeler de içeriyor.

İSRAİL'İN SINIRIN GÜVENSİZ OLDUĞU İDDİASINA MISIR'DAN RET

Mısır, Gazze sınırını büyük ölçüde güçlendirdi, 5 kilometrelik tampon bölge oluşturdu ve yerin üstüyle altını beton duvarlarla donattı. İsrail'in Hamas'ın sınırda kaçakçılık tünelleri işletmeye devam ettiği iddialarını reddeden Sisi yönetimi, Mısır güçlerinin sınırda tam kontrole sahip olduğunu söyledi.

Ancak Mısırlı yetkililer, İsrail ordusunun önüne katabileceği Filistinlilerin sınırı aşması durumunda, Mısır ordusunun Sina Yarımadası'na insan akınını durduramayacağından korkuyor. (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar