İngiltere, İtalya ve Japonya yapay zeka kullanan savaş uçağı üretecek

İngiltere, İtalya ve Japonya yapay zeka kullanan savaş uçağı üretecek
Yayınlanma:
A+ A-
İngiltere, Japonya ve İtalya 2035'te hizmete girmesi planlanan yeni nesil savaş uçağı için kolları sıvadı. Yeni savaş uçağının İngiliz Tempest ve Japon FX savaş uçaklarının özelliklerini bir araya getireceği de açıklandı.

Artı Gerçek- İngiltere, Japonya ve İtalya yapay zeka kullanan yeni nesil bir savaş uçağını ortaklaşa geliştireceğini duyurdu.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak'a göre devasa maliyeti olacak ortak girişim, İngiltere'de binlerce kişiye istihdam sağlayacak ve bu ülkeler arasındaki güvenlik bağını güçlendirecek.

Sunak, programın ilk büyük aşamasını cuma günü Lincolnshire'daki Kraliyet Hava Kuvvetleri istasyonuna yapacağı ziyarette başlatacak.

2035'TE HİZMETE GİRMESİ PLANLANIYOR

Üç ülkenin üretimiyle 2035'te hizmete başlaması öngörülen yeni nesil savaş uçağı, İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin şu anda kullandığı Eurofighter Typhoon savaş uçaklarının yerini alacak.

Projenin ana üstlenicileri Japon Mitsubishi Heavy (MHI), İngiliz BAE Systems ve İtalya'dan Leonardo (LDOF.MI) olacak.

HİPERSONİK FÜZE DE ATABİLECEK

Yeni savaş uçağının İngiliz Tempest ve Japon FX savaş uçaklarının özelliklerini bir araya getireceği de açıklandı.

Uçağın gelişmiş sensörlere ve sessiz yüksek hıza sahip olmasının yanı sıra pilotu zorlu durumlarda destekleyecek bir yapay zekaya sahip olması da planlanıyor. Savaş uçağının gerekirse pilot yönlendirmesi olmadan uçabileceği ve hipersonik füze ateşleyebileceği de açıklandı.

MALİYETİ NEDENİYLE BAŞKA ÜLKELERLE ORTAKLIĞA GİDİLDİ

Karmaşık bir hava aracının üretiminin çok pahalı olması nedeniyle İngiltere bir süredir proje için ortak arıyordu.

İtalya'nın ardından İngiltere'nin Asya Pasifik'te Çin'e karşı yakın ilişki kurduğu Japonya da projeye dahil oldu.

İngiltere isteyen diğer ülkelerin de projeye hala dahil olabileceğini açıkladı. Fransa, Almanya ve İspanya kısa süre önce başka bir savaş uçağını ortaklaşa geliştireceklerini duyurmuştu.

Japonya ve ABD Savunma bakanlıklarının ortak açıklamasında da "Washington yönetiminin uçak projesine yönelik desteği" vurgulandı. Açıklamada "Japonya'nın savaş uçağı programını tamamlayabilecek otonom sistem kapasiteleri üzerinde işbirliğine başlandığı" belirtildi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar