İran'da eski Cumhurbaşkanı Rafsancani'nin kızı da gözaltına alındı

İran'da eski Cumhurbaşkanı Rafsancani'nin kızı da gözaltına alındı
Yayınlanma:
Güncelleme: 28 Eylül 2022 14:00
A+ A-
İran'da eski Cumhurbaşkanı Rafsancani'nin kızı Faize Haşimi "göstericileri kışkırttığı" gerekçesiyle gözaltına alındı.

İran'ın eski Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani'nin kızı Faize Haşimi'nin başkent Tahran'da Mahsa Amini'nin ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonraki şüpheli ölümü sonrasında başlayan ve 12 günü geride bırakan protestolarda 'göstericileri kışkırttığı' gerekçesiyle gözaltına alındığı bildirildi.

İran'ın yarı resmi haber ajansı Tasnim'in haberine göre, Faize Haşimi, 'göstericileri sokak protestolarına teşvik ettiği için' bir güvenlik kurumu tarafından Tahran'ın doğusunda gözaltına alındı.

Haberde, eski milletvekili Haşimi'nin hangi güvenlik kurumu tarafından gözaltına alındığı belirtilmedi.

Ülkede 2009'daki tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra çıkan olaylarda 'ülke güvenliğine karşı eylemlerde bulunduğu' gerekçesiyle kısa bir süre tutuklu kalan Haşimi, 17 Eylül'de Mahsa Amini'nin ölümünden sonra "Clubhouse" adlı sosyal medya platformunda yaptığı bir konuşmada, 'İran'ın mahkumlara muamelesinin İsrail'den daha kötü olduğunu' söylemişti.

Haşimi hakkında ayrıca Hazreti Muhammed hakkında kendisinin şaka olduğunu iddia ettiği açıklamalar ve Tahran yönetimine yönelik yaptırımlara destek verdiği gerekçesiyle mayıs ayında savcılık soruşturması açılmıştı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar