İran İnsan Hakları Örgütü: 39 kişi daha idam cezası ve infaz riskiyle karşı karşıya

İran İnsan Hakları Örgütü: 39 kişi daha idam cezası ve infaz riskiyle karşı karşıya
Yayınlanma:
A+ A-
İran'da Mahsa Amini eylemleriyle bağlantılı olarak tutuklanan kişiler hakkında insan hakları örgütleri çağrılar yapıyor. IHR'ye göre en az 39 kişi daha ülkede idam cezası ve infaz riski altında bulunuyor.

Artı Gerçek- İran'da 16 Eylül'de 22 yaşındaki Kürt kadın Mahsa Amini'nin "ahlak polisi" (İrşad Devriyeleri) tarafından gözaltına alındığı sırada ölümü üzerine başlayan hükümet karşıtı eylemler üç aydır devam ediyor.

İran'da eylemlere katılan kişilerin kendilerine yöneltilen çeşitli suçlardan idam edilmesi ise uluslararası toplumdan ve insan hakları örgütlerinin sert tepkisini çekiyor.

İran'da şu ana kadar eylemlerle bağlantılı olarak iki kişi idam edildi.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü (IHR) ise ülkede 39 kişinin daha idam cezası alma veya aldıkları idam cezalarının infaz edilmesi riski altında olduğunu duyurdu.

Örgüt onaylanmış idam cezasına sahip altı eylemcinin kısa sürede idam edilebileceğini belirtti.

IHR bunlardan birinin Kerec kenti yakınlarındaki Gohardasht Cezaevi'nde kaldığı genel koğuştan hücre hapsine nakledildiğini, Uşnu kentinde tutuklanan ve cezası idam olan "Allah'a karşı savaş - Muharabe) suçu yöneltilen beş eylemcinin ise Urmiye Merkez Cezaevi'nden bilinmeyen bir yere götürüldüğünü duyurdu.

Örgüt kısa sürede idam edilme riski olan daha fazla kişi olabileceğini zira ülkedeki çok sayıda tutuklunun ailesine sessiz olmaları yönünde baskı yapıldığının altını çizdi.

IHR'ye göre ülkede 17 Eylül'den beri devam eden ve sert bir şekilde bastırılmaya çalışılan eylemlerde en az 32'si kadın 469 kişi öldürüldü.

AF ÖRGÜTÜ: EN AZ 26 KİŞİNİN İDAM EDİLME RİSKİ VAR

Uluslararası Af Örgütü de dün yaptığı açıklamada İran'da en az 26 kişinin eylemlerle bağlantılı olarak idam edilmesi riski olduğunu duyurmuştu.

Yargılamaları "düzmece" diye niteleyen örgüt bu 26 kişiden 11'inin idama mahkum edildiğine diğer15'ine de cezası idam edilen suçların yöneltildiğine ya da bu suçlardan yargılanmalarının sürdüğüne işaret etmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar