İran'da Jîna Mahsa Amini'nin ölüm yıl dönümünde 260'tan fazla kişi gözaltına alındı

İran'da Jîna Mahsa Amini'nin ölüm yıl dönümünde 260'tan fazla kişi gözaltına alındı
Yayınlanma:
A+ A-
Jîna Mahsa Amini'nin gözaltında ölümünün yıl dönümünde düzenlenen gösteriler sırasında İran güvenlik güçlerinin ülke genelinde 200'den fazla kişiyi gözaltına aldığı açıklandı.

Artı Gerçek - İran'da reformcu kanada yakınlığıyla bilinen Şark gazetesi, 22 yaşındaki Jîna Mahsa Amini'nin ölüm yıl dönümü olan 16 Eylül günü çeşitli kentlerde çok sayıda kişinin gözaltına alındığını yazdı. Resmi kaynaklara dayandırılan bilgiye göre, 16 Eylül'de ülke genelinde 260'tan fazla kişi güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı.

En fazla gözaltı Batı Azerbaycan eyaletinde gerçekleşti. Batı Azerbaycan polis komutanlığı 137 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. İsfahan eyaletinde 97 kişi, Kürdistan eyaletinde ise en az 16 kişi gözaltına alındı. Çeşitli kentlerde de 10 kişi gözaltına alınırken başkent Tahran ve Sistan-Beluçistan eyaletinde kaç kişinin gözaltına alındığına dair açıklama yapılmadı.

İran güvenlik güçleri kızı için bir anma töreni yapmak isteyen baba Amjad Amini'yi de 16 Eylül'de kısa süreli gözaltına almıştı. Sosyal medyada, Jîna Mahsa Amini'nin mezarının olduğu Ayçi Kabristanı'na giden yolların kapatıldığına dair görüntüler paylaşılmıştı.

GÖZALTINA ALINANLAR ARASINDA EYLEMCİLERİN AİLE ÜYELERİ DE VAR

İran yönetimine muhalif Iran International'ın haberine göre gözaltına alınanlar arasında geçen yılki eylemler sırasında öldürülen protestocuların aile üyeleri de bulunuyor. Cumartesi günü gözaltına arasında 19 yaşındaki Yalda Aghafazli'nin annesi Fahimeh Moradi ve gerçek mermiyle vurularak öldürülen Hadis Najafi'nin babası Jaber Najafi'nin bulunduğu belirtildi. Habere göre İranlı aktris Hanieh Tavassoli de cumartesi günü gözaltına alınarak ertesi gün kefaletle serbest bırakıldı. Tiyatro yönetmeni Ali Nourani ve şair Nima Safar da cumartesi günü gözaltına alındı.

Iran International, İran devlet medyasının farklı şehirlerdeki gözaltılarla ilgili sadece dağınık haberler yayınladığını ve bu kişilerin kimlikleri ya da yakalanmalarını çevreleyen koşullar hakkında herhangi bir ayrıntı vermedi. Rejim yetkilileri gözaltına alınan kişileri sadece "vandallar" ve "karşı devrimciler" olarak nitelendirerek onları "kamu düzenini bozmak" veya "sabotaj planlamakla" suçladı.

NE OLMUŞTU?

İran'ın başkenti Tahran'da 13 Eylül 2022'de "ahlak polisi" olarak bilinen irşat devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan ve ailesinin açıklamasına göre darp edilen 22 yaşındaki Kürt kadın Jina Mahsa Amini 16 Eylül'de ölmüştü. Amini'ni ölümü üzerine memleketi Sakkız'da 17 Eylül 2022'de başlayan gösteriler, ülke geneline yayılarak yönetim karşıtı protestolara dönüşmüştü. Aylarca süren eylemlerde 500'den fazla eylemci öldürülmüş, eylemlere katılan en az 7 kişi çeşitli suçlamalarla idam edilmiş ve binlerce kişi gözaltına alınmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar