İran'da milli takımın Dünya Kupası'ndan elenmesini kutlayan bir kişi öldürüldü

İran'da milli takımın Dünya Kupası'ndan elenmesini kutlayan bir kişi öldürüldü
Yayınlanma:
A+ A-
İran milli takımının Dünya Kupası'ndan elenmesinin ardından yapılan kutlamalara katılan bir kişi güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu başından vurularak öldürüldü. Diğer kentlerde de 30'dan fazla kişinin ateşli silahla yaralandığı öne sürüldü.

Artı Gerçek - İran'da 22 yaşındaki Kürt kadın Mahsa Amini'nin 13 Eylül'de "ahlak polisi" tarafından gözaltına alındığı sırada ölmesinin ardından ülkedeki onlarca şehre yayılan hükümet karşıtı eylemler devam ediyor.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, 27 yaşındaki Mehran Semak, İran milli futbol takımının ABD karşısında aldığı mağlubiyetin ardından ülkenin kuzeydoğusundaki Gilan eyaletine bağlı Bender Enzeli kentinde yapılan kutlamalar sırasında öldürüldü.

Açıklamada, Semak'ın arabasının kornasını çalınca güvenlik güçleri tarafından açılan ateşle başından vurularak öldürüldüğü ifade edildi.

GÜVENLİK GÜÇLERİ PEK ÇOK KENTTE GÖSTERİCİLERE SALDIRDI

İranlı muhalif aktivistlerin 1500tasvir isimli Twitter hesabından paylaşılan videolarda, Bender Enzeli'nin güneyindeki kutlamalarda güvenlik güçlerinin bir kadını dövdüğü, Behbahan'da ise göstericilere ateş açtığı görüldü.

Hengaw isimli Kürdistan eyaletindeki insan hakları ihlallerini belgeleyen örgüt ise Merivan, Senendec, Kirmanşah, Sakkız, İlam ve Bukan kentlerinde en az 30 kişinin güvenlik güçleri tarafından vurularak yaralandığını duyurdu.

MİLLİ TAKIM OYUNCUSU İZZETULLAHİ: MEHRAN SEMAK ÇOCUKLUK ARKADAŞIMDI

Öte yandan İran Milli Takımı'nın oyuncularından Said İzzetullahi, Instagram hesabından konuya dair paylaşım yaptı. İzzetullahi, öldürülen kişinin çocukluk arkadaşı olduğunu söyledi.

ran.jpg

Dünya Kupası için Katar'da bulunan İzzetullahi, yıllar önce birlikte çektirdikleri fotoğrafı paylaşarak, "Dün geceki acı mağlubiyetten sonra senin vefat haberini almak yüreğimi daha çok yaktı. Eski dostum, bilmelisin ki her geçen gün bu dünyada insanlık daha da azalıyor" ifadelerini kullandı.

EYLEMCİLER, İSLAM CUMHURİYETİ'NİN TAKIMINI TUTMAYI REDDETMİŞTİ

2022 Dünya Kupası'nda mücadele eden İran milli futbol takımının çıktığı ilk maçta ülkedeki eylemlere destek vermek için milli marşı okumamıştı. Bunun ardından başlayan tartışmalar ve İranlı yetkililerin baskısı sonucunda takım oyuncuları geri adım atmıştı.

Ülkedeki eylemcilerin bir kısmı ise "İslam Cumhuriyeti'nin takımını" tutmayı reddettikleri için kaybedilen maçlar sonrasında sevinç gösterilerinde bulunmuştu.

İran milli takımı ABD yenilgisi sonrası turnuvadan elendi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar