İran'da dört kişi 'İsrail ajanı' oldukları gerekçesiyle idama mahkum edildi

İran'da dört kişi 'İsrail ajanı' oldukları gerekçesiyle idama mahkum edildi
İran'da Mahsa Amini eylemleriyle bağlantılı olarak idam cezasına çarptırılan kişilerin sayısı artıyor. Son olarak İsrail ile işbirliği içinde oldukları iddia edilen dört kişi daha idama mahkum edildi.

Artı Gerçek - İran'da 22 yaşındaki Kürt kadın Mahsa Amini'nin 13 Eylül'de "ahlak polisi" tarafından gözaltına alındığı sırada ölmesinin ardından ülkedeki onlarca şehre yayılan hükümet karşıtı eylemlerde tutuklananların yargılamalarına devam ediliyor.

İran'ın yarı resmi haber ajansı Mehr dört kişinin "İsrail istihbaratıyla işbirliği yapma" ve "insan kaçırma" suçundan idam cezasına çarptırıldığını duyurdu.

Ajans, Devrim Muhafızları ve İran İstihbaratı'nın ortak operasyonuyla yakalanan ve İsrail istihbaratıyla ilişkili olduğu iddia edilen şüpheliler için, "Siyonist istihbarat servisinin (İsrail istihbaratı) yönlendirmesiyle bu çete ağı, özel ve kamu mallarına zarar verip çaldı, insanları kaçırdı ve yalan itiraflar aldı" ifadeleri kullanıldı.

İdam cezalarının ne zaman infaz edileceğine dair henüz bir açıklama yapılmadı.

ÜÇ KİŞİYE DE HAPİS CEZASI VERİLDİ

Ajans ayrıca üç kişinin "ulusal güvenliğe aykırı hareket etmek", "insan kaçırmaya yardım", "ruhsatsız silah bulundurma" gibi suçlardan beş ila 10 yıl hapis cezasına çarptırıldığını duyurdu.

İran İslam Cumhuriyeti yetkilileri ülkede devam eden hükümet karşıtı protestoları "yabancı komplosu" diye niteleyerek, olaylarda İsrail ve Batılı güçlerin parmağı olduğunu iddia ediyor.

İran'da daha önce eylemlerle ilişkili olarak en az 6 kişi daha idam cezasına çarptırılmıştı.

ABD merkezli İran İnsan Hakları Aktivistleri Haber Ajansı'na göre 29 Kasım itibarıyla ülkede 16 Eylül'den bu yana 60 güvenlik gücü personeli ve 455 eylemci çıkan çatışmalarda öldürüldü.

(DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar