İranlı yetkili, Reisi'nin öldüğü kazayı anlattı: 'Tebriz imamı telefonlara çıkıyordu'

İranlı yetkili, Reisi'nin öldüğü kazayı anlattı: 'Tebriz imamı telefonlara çıkıyordu'
İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı İsmaili, Reisi’nin öldüğü helikopter kazasında yaşananları anlattı: Kendisi de kaza anında aynı konvoyda bulunan İsmaili, düşen helikopterdeki Tebriz Cuma İmamı ile o sırada iletişim kurulabildiğini söyledi.

Artı Gerçek - İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve bazı yetkililerin Azerbaycan sınırındaki baraj açılışı töreninden döndüğü sırada düşen helikopterde yaşananların ayrıntıları netleşiyor. Üç helikopterlik konvoyda sağ salim iniş yapabilen diğer iki araçtan birinde olan İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Gulam Hüseyin İsmaili, Reisi'yle aynı helikopterdeki Tebriz Cuma İmamı Muhammed Ali Al-i Haşim ile ilk başta iletişim kurulabildiğini söyledi.

İsmaili, "Ağaçların altında olduğunu söyledi. Diğer arkadaşların iyi olup olmadığını sorduğumda ise 'Kimseyi görmüyorum ve yalnızım, ne olduğunu anlamıyorum, etrafımda kimse yok' cevabını aldım" dedi.

reisi8.jpg

'UÇUŞUN BAŞLARINDA HAVA AÇIKTI'

İran devlet kanalı IRIB'e konuşan İsmaili, baraj açılışı dönüşünde İranlı yetkilileri taşıyan üç helikopterden birinde olduğunu, Cumhurbaşkanı Reisi ve beraberindekilerin bir diğer helikopterde yolculuk ettiğini ifade etti. İsmaili, uçuşun başlarında havanın açık olduğunu ve barajın alt tarafından Tebriz'e doğru yol aldıklarını aktardı.

'SADECE VADİ TABANINDA BULUT KÜMELENMESİ VARDI'

Songon Bakır Madeni'nin yanındaki bölgede yaklaşık yarım saatlik yolculuk yaptıklarını belirten İsmaili, ardından rotanın alanın bitişiğindeki vadide bulut kümelenmesi oluştuğunu kaydetti. İsmaili, vadi tabanın sisli olduğunu ancak havanın gayet açık olduğunu dile getirerek, "Bu noktanın küçük bir alanında bulutlar vardı ama uçuş yüksekliği açısından bu bulutlarla aynı seviyedeydik hatta biraz daha alçaktaydık" ifadesini kullandı.

reisi5.jpg

'BULUT UYARISINI DA REİSİ'NİN HELİKOPTERİNİN PİLOTU YAPTI'

Helikopter filosunun komutanı ve Reisi'yi taşıyan helikopterin pilotu olan Mustafavi'nin diğer helikopterlere, irtifa kazanarak bulutların üzerine çıkıp devam etmeleri komutunu verdiğini aktaran İsmaili, şunları söyledi:

'ANA HELİKOPTER 30 SANİYE İÇİNDE YOK OLDU'

"Helikopterler bulutların üzerine çıktı. Bizimki üç numaralı helikopterdi. Ortadaki helikopter Cumhurbaşkanı'nı taşıyordu. Önde de bir diğer helikopter vardı. Pilotumuz 30 saniye sonra (Reisi'nin bulunduğu) ana helikopterin yanımızda olmadığını fark etti. Koşullar son derece normal ve sıradandı ve zor bir durum yoktu. Bazı hava yolu uçuşlarında bile titreşimler oluyor ama bu rotada her şey normaldi ve bulutlar anında yok oldu. Daha sonra, altımızda bulutların olmadığı bir havadaydık, ayaklarımızın altındaki (dağların) sırt hattını görebiliyorduk ve hemen yakınında Songun Bakır Madeni vardı."

reisi8-001.jpg

'ARAMAK İÇİN GERİ DÖNDÜK'

Cumhurbaşkanı'nı taşıyan helikopteri aramak amacıyla içinde bulunduğu helikopterin pilotunun geri döndüğünü anlatan İsmaili, "Yardımcı pilota 'Neden geri dönüyorsunuz?' diye sordum. 'Helikopterlerden birinin gelmediğini, acil iniş yaptığını varsayıyoruz çünkü ne kadar çağrı yaparsak yapalım telsiz iletişimimiz kesiliyor ve cevap vermiyor.' dedi. 'Pilot, 1 dakika 30 saniye önce telsiz iletişimimiz olduğunu' söyledi." dedi.

'BİZ MADEN YAKINLARINA İNDİK'

İsmaili, helikopterin döndüğü noktada alanın üzerinde birkaç tur attığını ancak bulutlardan dolayı aşağıyı iyi göremediklerini belirterek, "Bulutun altına girmeleri mümkün değildi. Birkaç turdan sonra Songon madeni yakınlarında iniş yaptık" dedi.

'TEBRİZ İMAMI İLE KONUŞTUM'

Reisi'yle aynı helikopterdeki Tebriz Cuma İmamı Muhammed Ali Al-i Haşim ile iletişime geçerek nerede olduklarını sorduğunu kaydeden İsmaili, şöyle devam etti:

"Ağaçların altında olduğunu söyledi. Diğer arkadaşların iyi olup olmadığını sorduğumda ise 'Kimseyi görmüyorum ve yalnızım, ne olduğunu anlamıyorum, etrafımda kimse yok' cevabını aldım. Ormanlık alanda bulunduğu bilgisini verdi. Cumhurbaşkanı'nın helikopterinin kaza yaptığı hemen anlaşıldı ve biz de kaza yerine en kısa sürede ulaşmak ve kurtarma faaliyetlerininin başlatılması için harekete geçtik. Bakır madeninde uygun arabalar, gerekli sağlıkçılar ve ambulanslar vardı. Sağlık personelini yanımıza alarak kazanın meydana geldiğini düşündüğümüz bölgeye gittik."

'3-4 KEZ TELEFONA YANIT VERDİ AMA...'

Haşim'le yaklaşık üç dört kez konuştuğunu söyleyen İsmaili, "Diğer meslektaşlarımız da kazadan 3-4 saat sonrasına kadar sık ​​sık kendisiyle iletişime geçiyorlardı, Ali Haşim Bey çağrıları cevapladı ama verdiği cevaplar iyi olmadığını ve sadece hayatta olduğunu gösteriyordu" açıklamasını yaptı.

'DİĞER YOLCULARIN ANINDA ÖLDÜĞÜNÜ ÖĞRENDİK'

Daha sonra helikopterdeki diğer yolcuların "anında öldüğünü" öğrendiklerini belirten İsmaili, "Cesetlerin durumu, kazadan hemen sonra şehit olduklarını gösterdi" dedi. (AA)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar