Reisi'nin cenaze namazını Hamaney kıldırdı, Tahran'da yüz binler toplandı

Reisi'nin cenaze namazını Hamaney kıldırdı, Tahran'da yüz binler toplandı
Tahran'da helikopter kazasında ölen Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı Abdullahiyan'ın için bugün cenaze töreni düzenleniyor. Tahran Üniversitesi'ndeki cenaze namazını dini lider Ayetullah Ali Hamaney kıldırdı.

Artı Gerçek - Helikopter kazasında ölen İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve diğer yetkililer için başkent Tahran'da cenaze namazı kılındı.

reisi57.jpg

Tahran Üniversitesi yerleşkesindeki cenaze namazını İran lideri Ayetullah Ali Hamaney kıldırdı.

HANİYE: FİLİSTİN HALKI ADINA BURADAYIM

Hamaney'in kıldırdığı cenaze namazına, Hamas'ın siyasi lideri İsmail Haniye ve Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın yardımcısı Naim Kasım da katıldı. Haniye buradaki kitleye yaptığı konuşmada, "Filistin'in halkı ve Gazze'deki direniş örgütleri adına taziyelerimizi iletmek için buradayım" dedi.

reisi-cenaze5.jpg

Sınırlı sayıda kişinin alındığı namaz alanına girebilmek isteyen binlerce kişi üniversite kapısında bekledi.

reisi-cenaze1.jpg

Namaz sonrası Azadi Meydanı'nda düzenlenecek cenaze merasime katılmak isteyen yüz binlerce kişi de üniversitenin yanı başındaki İnkılap Meydanı'nda ve bölgeye çıkan yollarda toplandı.

Kalabalığın artması ve yürümede sıkıntı çıkması nedeniyle görevliler, halkı Azadi Caddesi'nden törenin yapılacağı Azadi Meydanı'na yönlendirdi. Halk, meydana doğru yürüyüşe geçti.

reisi-cenaze56.jpg

Tahran'da öğleden sonra yapılacak olan törene, 40 ülkeden üst düzey heyetler de katılacak. Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan temsil edecek.

BİR MISIR DIŞİŞLERİ BAKANI İLK KEZ İRAN'A GİDİYOR

Katar'dan Emir Şeyh Temim bin Hamad Al Thani'nin yanı sıra Başbakan ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdulrahman al Thani'nin Tahran'a gideceği açıklandı. Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükrü de, aralarının gergin olduğu İran'ı cenaze vesilesiyle ilk kez ziyaret edecek. Tasnim ajansı, bir Mısır Dışişleri Bakanı'nın ilk kez İran'a gideceğini duyurdu. Afganistan'daki Taliban yönetimi de Molla Baradar tarafından temsil edilecek.

REİSİ'NİN CENAZESİ MEŞHED'E GÖNDERİLECEK

İlerleyen saatlerde düzenlenecek merasimden sonra Cumhurbaşkanı Reisi'nin cenazesi Meşhed kentine gönderilecek, Dişleri Bakanı Abdullahiyan'ın cenazesi ise defnedileceği Tahran'da kalacak.

DEFİN İŞLEMLERİ YARIN

Cenaze defin işlemleri ise yarın yapılacak merasimlerin ardından gerçekleştirilecek. (AA)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar