İranlı yetkililer: Reisi'yi taşıyan helikopterin enkazını İran İHA'ları buldu, Akıncı 10 kilometre uzaktaydı

İranlı yetkililer: Reisi'yi taşıyan helikopterin enkazını İran İHA'ları buldu, Akıncı 10 kilometre uzaktaydı
İran Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı Abdullahiyan'ı taşıyan helikopterin enkazının nasıl bulunduğu tartışma yarattı. Anadolu Ajansı'nın "Helikopteri yardım için giden Akıncı İHA tespit etti" haberine karşılık, İranlı yetkililer "Biz bulduk" dedi.

Artı Gerçek - İranlı yetkililer Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Amir Abdullahiyan'ın da içinde bulunduğu helikopterin pazar günü düşmesinin ardından "enkazın İran'a ait İHA'lar tarafından bulunduğunu" açıkladı.

İran medyasındaki haberlerde, Reisi'yi taşıyan helikoptere 12 saatten uzun süre ulaşılamadığı aktarılmıştı. Azerbaycan, Ermenistan, Irak, Rusya ve Türkiye helikopterin bulunması için yürütülen arama kurtarma çalışmalarına destek önermişti.

Türkiye'den kalkan Akıncı İHA da kurtarma görevine katılmıştı. Anadolu Ajansı'nın haberine göre Akıncı İHA helikopter enkazı ile görsel teması gece saatlerinde sağlamış ve görev sırasında edindiği bilgileri İran ile anlık olarak paylaşmıştı. Reisi'nin helikopterini, Akıncı İHA'nın bulduğu belirtilmişti.

Ancak BBC Monitoring'e (BBC İzleme Servisi) göre İranlı yetkililer, konuyla ilgili açıklamalarında enkazın bulunmasında İranlı İHA'ların kullanıldığını belirtti. İran Kızılayı Derneği Başkanı Pir Hüseyin Kolivend, 20 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, helikopterin konumunu kendi imkanlarıyla bulduklarını belirtti:

"Operasyon tamamen İranlı kurtarma ekipleri tarafından yürütüldü. Dışarıdan yardım almak, dış ülkelerden yardım alındığı yorumları söylentiden ibaret. Sahadaydım. Sevgili [kurtarma ekiplerimiz] bir saniye bile dinlenmeden ve uyumadan çalıştı. Helikopter enkazını gören İHA İran Kızılayı'na aitti".

Devlete ait IRTV1 kanalı da aynı gün TSİ 19.30'daki yayınında, düşen helikopterin enkazını İranlı İHA'ların bulduğunu söyledi. Yayına katılan kanalın Savunma Masası Muhabiri Younes Şadlou, yerel saatle 5.30 sularında İslami Devrim Muhafızları'nın Kudüs Gücü'ne ait özel bir İHA'nın helikopteri Uzi köyünün güneybatısında tespit ettiğini söyledi.

'ENKAZ AKINCI'NIN PAYLAŞTIĞI KONUMDAN 10 KM UZAKTAYDI'

Şadlou, operasyonda Türkiye ve Rusya'nın rolü hakkındaki soruya şöyle yanıt verdi: "Türk İHA'sı, Türkiye'nin isteği ve İranlı yetkililerin kabul etmesiyle kurtarma operasyonu için yardıma geldi. Dahası Rusya da katılmak istedi ve kendi özel kurtarma donanımlarını gönderdiler."

Ermenistan'dan iki İHA ve Moskova'dan özel donanımın Tebriz'e ulaştığını söyleyen Şadlou, "Ancak İran İHA'sının bulduğu helikopterin konumu, Türk Akıncı'nın paylaştığı konumdan 10 km uzaktaydı" dedi. Şadlou, Akıncı'nın helikopterin yerini "tam olarak bulamadığını" söyledi ve Devrim Muhafızları'nın İHA'sının enkazın yerini tespit ettiğini söyledi.

İRAN BASINI: BİR GRUP GÖNÜLLÜ BİSİKLETLİ BULDU

İran basınında, bir grup gönüllü bisikletlinin helikopter enkazına ilk ulaşan kişiler olduğu haberleri de yer aldı. (Kaynak)

Öne Çıkanlar