İsrail, 27 milyar dolarlık demiryolu projesi inşa edecek: Suudi Arabistan ile bağlantı da hedefte

İsrail, 27 milyar dolarlık demiryolu projesi inşa edecek: Suudi Arabistan ile bağlantı da hedefte
İsrail Başbakanı Netanyahu ülkenin dış bölgelerini büyükşehir Tel Aviv'e bağlayacak 27 milyar dolar değerinde bir demiryolu projesi inşa edeceklerini söyledi. Projenin gelecekte İsrail'i Suudi Arabistan'a demiryoluyla bağlaması da hedefleniyor.

Artı Gerçek - İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail'in dış bölgelerini büyükşehir Tel Aviv'e bağlayacak ve gelecekte Suudi Arabistan'a demiryolu bağlantıları sağlayabilecek 100 milyar şekel (27 milyar dolar) değerinde bir demiryolu genişletme projesi inşa edeceğini söyledi. İsrail'in haftalık kabine toplantısında konuşan Netanyahu'nun açıklaması üst düzey ABD'li yetkililerin geçen hafta Suudi Arabistan ile İsrail arasında resmi ilişki kurma olasılığını ilerletmek için Suudi Arabistan'a yaptığı bir gezinin ardından geldi.

NETANYAHU'NUN 'TEK İSRAİL' PROJESİ

Konuşmasında yedi aydır ülkeyi sarsan ve Batılı müttefiklerin ülkenin demokratik sağlığına olan güvenini sarsan anayasal krize değinmekten kaçınan Netanyahu bunun yerine, ülkenin iş ve hükümet merkezlerine trenle seyahat süresini iki saat veya daha aza indirmek için tasarlandığını söylediği "Tek İsrail Projesi" de dahil olmak üzere altyapı girişimlerine konuşmasında ağırlık verdi. Muhafazakar İsrail Başbakanı açıklamasında "Gelecekte Eylat şehrinden Akdeniz'imize demiryolu ile yük taşıyabileceğimizi ve ayrıca İsrail'i trenle Suudi Arabistan ve Arap yarımadasına bağlayabileceğimizi de eklemek isterim" dedi

ÜST DÜZEY İSRAİLLİ MİLLETVEKİLİ: SUUDİLERLE ANLAŞMA HAKKINDA KONUŞMAK İÇİN ERKEN

Knesset Dış İlişkiler ve Savunma Komitesi başkanı ve Netanyahu'nun Likud partisinin üst düzey üyelerinden Yuli Edelstein, İsrail Ordu Radyosuna yaptığı açıklamada şu anda Suudi Arabistan ile İsrail arasında herhangi bir resmi ilişki geliştirmenin "yakın görünmediğini" söyledi. Edelstein ABD'li arabulucular vasıtasıyla yürütülen müzakerelerde anlaşmazlık noktaları olduğunu belirterek "Bence, üzerinde çalışılmakta olan bir anlaşma hakkında konuşmak için çok erken" dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, Cuma günü yaptığı açıklamada, İsrail ile olası bir normalleşme anlaşmasını görüşmek üzere ulusal güvenlik danışmanını Suudi Arabistan'a gönderdiğini duyurmuştu. Suudiler 2020'de Körfez komşuları Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn'in İsrail ile bağlar kurmasına sessizce onay vermişti. Ancak Riyad yönetimi önce Filistin konusundaki taleplerinin karşılanması gerektiğini söyleyerek İsrail ile aynı şekilde resmi ilişki başlatmamıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar