İsrail Cumhurbaşkanı Dubai'de: Katar Emiri ve BAE şeyhi ile el sıkıştı

İsrail Cumhurbaşkanı Dubai'de: Katar Emiri ve BAE şeyhi ile el sıkıştı
İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, BM'nin İklim Konferansı'nın düzenlendiği BAE'de. Herzog, Gazze'nin yeniden bombalandığı sırada Katar emiri ve BAE şeyhi ile biraraya geldi.

Artı Gerçek - İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, ülkesinin Gazze'deki saldırılarına yeniden başladığı saatlerde Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) düzenlenen Birleşmiş Milletler iklim konferansında Arap liderlerle el sıkışırken görüntülendi. Herzog, Hamas ile geçici ateşkeste arabulucu olan Katar Emiri ile el sıkıştı; BAE Devlet Başkanı ile de ikili bir görüşme gerçekleştirdi.

Ofisinden yapılan açıklamaya göre, Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28. Taraflar Konferansı'na (COP28) katılan Herzog, burada Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani ile sohbet edip el sıkıştı.

BAE ŞEYHİ'NE TEŞEKKÜR ETTİ

Herzog aynı zamanda, Abu Dabi emiri ve Birleşik Arap Emirlikleri devlet başkanı Muhammed bin Zâyid bin Sultan en Nahyan ile de biraraya geldi. Herzog'un X hesabından yapılan paylaşımda, "İsrail'in rehinelerin serbest bırakılması ve eve dönmesi yönündeki devam eden çabaları kapsamında BAE Devlet Başkanı ile önemli bir görüşme gerçekleştirdim. Kendisine, BM İklim Konferansı çerçevesinde Dubai'deki sıcak karşılama için teşekkür ederim" denildi.

HAMAS'TAN KINAMA,'DOST DEVLET' BAE'YE ÇAĞRI

Herzog'un BAE'deki zirveye davet edilmesine, Hamas'tan kınama gelmesi dikkat çekti. Yazılı açıklamada, BAE'deki İklim Zirvesi ile eş zamanlı olarak İsrail'in Gazze Şeridi'nde sivil yerleşim yerlerine, sağlık kuruluşlarına, okullara, camilere ve kiliselere yönelik saldırılarını yeniden başlattığı belirtildi.

İsrail'in Gazze'de, konferansın organizatörü olan BM'ye ait tesisleri de hedef aldığı hatırlatılan açıklamada, "BAE'de düzenlenen COP28'e katılmak üzere Siyonist varlığın Cumhurbaşkanı Herzog'a yapılan daveti kınadığımızı duyuruyoruz" ifadelerine yer verildi. Açıklamada, "Dost devlet BAE'ye, ciddiyetle, ev sahibi ülke olarak konferansın niteliği ne olursa olsun, bu daveti reddetme çağrısında bulunuyoruz" ifadesi kullanıldı.

'ALAN AÇILMASI DEĞİL, BOYKOT EDİLMESİ GEREKİYOR'

Herzog'un "Gazze'deki sivillerin katledilmesinin sorumlusu ve meşrulaştırıcısı" olarak nitelendirildiği açıklamada, "Bu suçluya (Herzog), böyle bir şansı sunmanın hesabını verme sorumluluğu uluslararası topluma ve BM'ye aittir" değerlendirmesinde bulunuldu; Herzog'a ve diğer İsrailli liderlere alan açılması yerine onları boykot etmenin siyasi ve ahlaki bir zorunluluk olduğu ifade edildi.

REİSİ, HERZOG NEDENİYLE KATILMAMIŞTI

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Herzog'un katılımı nedeniyle Dubai'deki zirveyi boykot kararı almıştı.

'ATEŞKES GÖRÜŞMELERİ SÜRÜYOR'

Öte yandan, Reuters ajansına konuşan kaynaklar Gazze'deki geçici ateşkes sonrası saldırıların bu sabah yeniden başlamasına rağmen Katar ile Mısır arabuluculuğundaki müzakerelerin devam ettiğini savundu. Arabulucuların her iki tarafla da temasta olduğu belirtildi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar