İsrail'in 'saldırı' planı sızdı, İran'dan yeni gözdağı geldi

İsrail'in 'saldırı' planı sızdı, İran'dan yeni gözdağı geldi
İsrail yönetiminin, İran'ın misillemesine karşı planladığı yanıtı 'sınırlı' tutmayı planladığı belirtiliyor. Bölgesel savaş çıkarmaması konusunda ABD'nin baskısı altında olan İsrail'in, İran'ın toprakları dışındaki vekillerini hedef alacağı ileri sürüldü.

Artı Gerçek - İran'ın Şam Büyükelçiliği'ne düzenlenen ve iki Devrim Muhafızları komutanının da öldürüldüğü saldırıya karşı misillemesinin ardından İsrail, karşı saldırı düzenleyip bölgesel bir savaşı tetiklememesi için başta ABD olmak üzere Batılı müttefiklerinin giderek artan bir baskısı altında. İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi dün İran'a bir yanıt verecekleri çıkışı yapmış olsa da, Tel Aviv'in doğrudan bir saldırı düzenlemeyeceği belirtiliyor.

CNN: REFAH SALDIRISI DA ERTELENDİ

Amerikan ve İsrail basınındaki haberlerde, ülkenin Savaş Kabinesi'nin dünkü son toplantısının da ardından Tahran'a dolaylı bir yanıt verilmesinin görüşüldüğü, "İran karşıtı bir uluslararası koalisyon" oluşturulması için daha uzun vadeli bir planın üzerinde durulduğu ve bölgedeki Arap ülkelerine de bu yönde mesajlar iletildiği ileri sürüldü. CNN, İsrail'in Gazze'nin güneyinde on binlerce Filistinli sivilin sığındığı Refah bölgesine saldırıyı da ertelediğini yazdı.

NBC NEWS: VEKİLLERİNİ VURACAK

Amerikan haber sitesi NBC News'a konuşan dört ABD'li yetkiliye göre Washington, İsrail'in sınırlı bir yanıt vereceğine ve İran dışındaki hedeflere odaklanacağına inanıyor. Buna göre, İran'ın misillemesinin İsrail'e verdiği zararın sınırlı kalmasıyla da beraber, Tel Aviv yönetimi Suriye'deki İran güçleri veya Lübnan'da Hizbullah başta olmak üzere, Tahran'ın toprakları dışındaki vekillerini hedef alma seçeneğini düşünüyor. ABD'li yetkililer, İsrail'in olası misillemesine katılmayacaklarını yinelerken, verilecek karar konusunda önden bilgi sahibi olmayı beklediklerini de vurguladı.

KANAL 12: YANIT VERİLECEK AMA SINIRLI OLACAK

İsrail televizyonu Kanal 12'nin haberinde ise İsrail savaş kabinesinin "İran'a açık ve güçlü bir yanıt vererek cumartesi günkü kadar büyük bir saldırının yanıtsız kalmasına izin verilmeyeceği" mesajının gönderilmesi kararı aldığını yazdı. Ancak haberde, İsrail'in "bölgesel bir savaş çıkarmayı veya İran'ın salvosunun savuşturulmasında oluşturulan koalisyonun dağılmasını istemediği" vurgulandı.

KAN TELEVİZYONU: ARAP ÜLKELERİNE GÜVENCE VERİLDİ

İsrail devlet televizyonu Kan'ın haberine göreyse Tel Aviv yönetimi, bölgedeki Arap ülkelerine "İran'a yapılacak misillemenin onları tehlikeye atmayacağına" dair güvence verdi. Haberde İsrail'in, Ürdün, Mısır ve Körfez ülkeleri gibi "müttefiklere" bilgi vererek "zamanı geldiğinde verilecek yanıtın, onların İran tarafından misillemeye dahil olmakla suçlanamayacağı" şekilde gerçekleştirileceğini iletti. İran'ın cumartesi günkü özellikle Ürdün'ün hava sahasına giren İHA'ların düşürülmesi yeni bir kriz yaratmış, Tahran yönetimi Ürdün'e tepki göstermiş ve İsrail'le krize müdahil olan ülkeleri uyarmıştı.

İSRAİL'DEN 32 ÜLKEYE MEKTUP

Öte yandan, İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, 32 ülkeye mektup yazarak İran'a füze programı nedeniyle yaptırım uygulanmasını ve Devrim Muhafızlarının terör listesine alınmasını istediğini açıkladı.

REİSİ: SERT KARŞILIK VERİRİZ

Tahran ise İsrail'in olası misillemesin karşı yeni bir gözdağı verdi. İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, bugün Katar Emiri Şeyh el Sani ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde "Tahran'ın çıkarlarını hedef alacak herhangi bir eyleme sert yanıt vereceklerini" söyledi. (DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar