Kosova'nın kuzeyindeki krizi takip eden dokuz gazeteci saldırıya uğradı

Kosova'nın kuzeyindeki krizi takip eden dokuz gazeteci saldırıya uğradı
Kosova'nın kuzeyindeki Leposaviç'te belediye binası çevresindeki eylemleri takip eden dokuz Kosovalı gazeteci, maskeli kişilerce saldırıya uğradı.

Artı Gerçek - Kosova'nın kuzeyinde yerel seçimlerle başlayan gerginlik sürüyor. Kosova Gazeteciler Derneği (AGK), Kosovalı medya çalışanlarının, maskeli kişilerce taşlı ve fiziksel saldırıya uğradığı bilgisini paylaştı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Başbakan Albin Kurti, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Leposaviç belediyesi önünde bazı şahısların isyan ve şiddet yaratma girişimleri sırasında hazır bulunan gazetecilere saldırdığını söyledi.

Kurti, gazetecilerin isimlerini açıkladığı paylaşımında, "Kameraman Bardh Bekteshi ve gazeteci Dorentina Thaqi başından ve vücudundan yaralandı. Diğer kameramanlar Albin Rrahmani ve Ardijan Shala yaralandı. Gazeteciler Laura Kerolli ve Qendresa Sinani bacağından, gazeteci Pleurat Salihu ise kolundan yaralandı. Kameraman ve gazetecilere acil şifalar diliyoruz." ifadelerine yer verdi.

Kurti ayrıca uluslararası kurumlara, Kosova polisi, KFOR ve özellikle gazetecilere yönelik tüm saldırganların adalet önüne çıkarılması için Kosova kurumlarına destek olmaları çağrısında bulundu.

Yaralı gazeteciler, Mitrovica Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı.

ÜÇ HAFTADA 30 SALDIRI

Saldırı, Kosova Yerel Yönetimler Bakanı Elbert Krasniqi'nin Leposaviç Belediye Başkanı Lulzim Hetemi'yi ziyaret etmesi sırasında gerçekleşti.

AGK, yaklaşık üç haftada ülkenin kuzeyindeki gelişmeleri takip eden gazetecilere, kameramanlara, foto muhabirlerine ve medyaya yönelik 30 saldırı yaşandığını bildirdi.

GERİLİMİN NEDENİ BÖLGEDE YAPILAN SEÇİMLER

Son haftalarda gerilimin arttığı Kosova'nın kuzeyindeki Sırplar, yeni Arnavut belediye başkanlarının göreve başlamasını engellemek ve belediye binalarına girmek için Zveçan, Zubin Potok ve Leposaviç'te protestolar düzenliyor. Kosova Polisi'nin belediye binalarından çekilmesini ve yeni seçilen Arnavut belediye başkanlarının görevlerine başlamamasını talep eden Sırplar, polis kordonunu aşarak belediye binalarına girmeye çalışmıştı. Kosova polisi ve NATO'nun Kosova'daki Barış Gücü (KFOR), belediye binalarını tel örgülerle çevirmiş ve bölgedeki personel sayısını artırmıştı.

Kosova'nın kuzeyinde çoğunlukla Sırpların yaşadığı Leposaviç, Zveçan ve Zubin Potok belediyelerinde polisin görevlendirilmesine karşı çıkan Kosovalı Sırplar ile güvenlik güçleri arasında 26 Mayıs'ta da arbede yaşanmıştı. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'in orduya "Hazır ol" emri verdiği ve ordu mensuplarının Kosova sınırına hareket ettiği belirtilmişti.

NATO'nun Kosova'daki Barış Gücü (KFOR), 29 Mayıs'ta ülkenin kuzeyindeki Zveçan Belediyesi önünde protesto düzenleyen Kosovalı Sırplar ile KFOR birlikleri arasında yaşanan çatışmada çoğu Macaristan ve İtalya'dan gelen 30'dan fazla askerinin yaralandığını duyurmuş, Napoli'deki Müttefik Müşterek Kuvvet Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada, ilave asker gönderme kararı alındığı belirtilmişti. Gönderilen takviye birlikler içinde Türk askerleri de bulunuyor.

KOSOVA 2008'DE TEK TARAFLI BAĞIMSIZLIĞINI İLAN ETMİŞTİ

1999'da Birleşmiş Milletler kontrolü altına alınan Kosova, 2008'de Sırbistan'dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etmişti. Sırbistan Kosova'nın bağımsızlığını tanımıyor. Etnik Arnavutlar, Kosova'daki nüfusun yüzde 90'ından fazlasını oluşturuyor, ancak kuzeydeki Sırplar, kendi bölgelerinde özerk belediyelerin kurulması için AB arabuluculuğunda 2013 yılında imzalanan bir anlaşmanın uygulanmasını uzun süredir talep ediyor. Bölgede 23 Nisan'da yapılan olağanüstü yerel seçimleri Arnavut siyasi partilerinin adayları kazanırken seçimler, bölgede çoğunluğu oluşturan Kosovalı Sırplar tarafından boykot edilmişti. Kosova Merkez Seçim Komisyonu, bölgede kayıtlı 45 bin 95 seçmenden sadece 1567'sinin (yüzde 3,47) oy kullandığını açıklamıştı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar