Macron: Rusya'nın Afrika'da talancı emelleri var

Macron: Rusya'nın Afrika'da talancı emelleri var
Yayınlanma:
A+ A-
Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Rusya'yı Afrika'da 'talancı amaçları' için Fransa karşıtı propaganda yaymakla suçladı. Macron bölgedeki Fransa karşıtı yükselişin 'siyasi proje' olduğunu savundu.

Artı Gerçek- Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Rusya'yı Afrika'da savaş yaşanan ülkelerdeki "talancı amaçları" için Fransa karşıtı propagandayı beslemekle suçladı.

Tunus'ta Fransızca konuşan ülkelerin katıldığı zirvenin yan oturumlarından birinde gazeteciler Macron'a, Fransa'nın eski sömürgelerindeki tarihi ekonomik ve siyasi bağlantılarını kendi çıkarı için kullanmakla ilgili eleştirilere ne yanıt veridiğini sordu.

'SİYASİ PROJE'

TV5'e Monde kanalına konuşan Macron "Bu algı diğerlerince beslendi, siyasi bir proje" dedi.

Macron sözlerini "Aptal değilim, bazen sizin programlarınızda da konuşan etki yaratan kişiler Ruslarca fonlanıyor. Onları tanıyoruz" ifadelerini kullandı. Afrika'daki etkisini yaymak isteyen bazı güçler bunu Fransa'ya zarar vermek, diline zarar vermek, kuşku ekmek ve hepsinin üstünde belirli çıkarlar için yapıyor" diye sürdürdü.

Fransa'nın Mali'ye terörizmle mücadele gerekçesiyle gönderdiği askerlerini 2020'deki darbenin ardından çekmesinin ardından ülkenin askeri yönetimi, cihatçı örgütlerle mücadele için Rus paralı asker özel şirketi Wagner'den yardım istemiş ve Paris'le ilişkileri kesmişti.

Muhalifleri Fransa'nın Mali operasyonunu bir başarısızlık olarak nitelendirmişti.

Wagner'in Afrika'da Mali'nin yanısıra Orta Afrika Cumhuriyeti'nde de faaliyet gösterdiği belirtiliyor. Avrupa Birliği Rusya hükümetinin çıkarları için örtülü faaliyet yaptığı gerekçesiyle Wagner'e yönelik bir dizi yaptırıma imza atmıştı.

'RUSYA'NIN TALAN PROJESİ'

Macron demecinde "Fransa bir kenara itildiğinde Rusya'nın orada sürmekte olan projesinin bir talan projesi olduğunu görmek için Orta Afrika Cumhuriyeti'nde veya başka yerlerde neler olup bittiğine bakmanız yeterli. Bunlar Rus askeri cuntasının suç ortaklığıyla yapıldı" ifadelerini de kullandı.

Macron ay başında Türkiye, Çin ve Rusya'yı Afrika'da emperyalist güç olmakla suçlamış, bölgedeki Fransız karşıtlığının yükselişi bağlamında "Çinliler, Ruslar, Türkler, Afrika’da Fransızlardan veya diğerlerinden daha iyisini mi yapıyor? Bizden 10 kat daha beterini yapıyorlar" ifadelerini kullanmıştı.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, "Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un, Türkiye'yi Afrika'da emperyalist güç olarak suçlamasını kınıyoruz. Macron’un Fransız dış politikasını Türkiye karşıtlığına indirgemesi yanlıştır" diyerek Fransız lidere tepki göstermişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar