Norveçli sigorta şirketi: Türkiye ile petrol sevkiyatları konusunda anlaşmaya varıldı

Norveçli sigorta şirketi: Türkiye ile petrol sevkiyatları konusunda anlaşmaya varıldı
Norveçli gemi sigortası şirketi Gard, sigorta şirketleri ve Türkiye'nin petrol sevkiyatları konusunda anlaşmaya vardığını söyledi Ulaştırma Bakanlığı da 19 tankerin geçişinin tamamlandığını açıkladı.

Artı Gerçek- Norveçli gemi sigortası şirketi Gard, salı günü yaptığı açıklamada, petrol taşıyan gemilerin Türk karasularında engelsiz bir şekilde seyredebilmesi için Türkiye ile sigortacılar arasında bir anlaşmaya varıldığını söyledi.

Gard, internet sitesinde yaptığı açıklamada, "Uluslararası P&I Kulüpleri Grubu (Gemi Sigortacıları Birliği) ile Türkiye hükümeti arasındaki önemli angajmanların ardından bir anlaşmaya varıldı" dedi.

Gard şirketinin sözcüsü, nihayet bir anlaşmaya varıldığını görmenin mutluluk verici olduğunu da ekledi.

Petrol yükü taşıyan çok sayıda tanker, gemilerin her zaman sigorta kapsamına alınmasını zorunlu kılan Türkiye'nin yeni tedbirinin ardından günlerce Türk boğazlarında mahsur kalmıştı.

Türkiye 1 Aralık’tan bu yana gemilerden sigorta belgesi istediği gibi sigorta firmasından da sigortanın geçerli olduğuna dönük bir teyit mektubu/belgesi istiyor.

Günde milyonlarca varil petrol Rus limanlarından güneye, Türkiye'nin Boğaziçi ve Çanakkale boğazlarından Akdeniz'e taşınıyor.

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI: PETROL YÜKLÜ TANKERLERDEN 19'UNUN GEÇİŞİ TAMAMLANDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü ise sigorta teyit mektubunu vermediği için Türk boğazlarında bekleyen ham petrol yüklü tankerlerden 26'sından 22'sinin uygun teyit mektubunu verdiğini belirterek, "Bugün geçenlerle birlikte bunlardan 19'unun geçişi tamamlanmıştır" ifadesini kullandı.

' MARMARA VE EGE'DE TEYİT MEKTUBU VERMEDİĞİ İÇİN BEKLEYEN TANKER YOK'

Açıklamada, ham petrol yüklü tankerlerin Türk boğazlarından geçişine ilişkin şunlar kaydedildi:

"Uygun teyit mektubu sunulması uygulamamızın yürürlüğe girdiği 1 Aralık 2022'den bu yana, boğazlarımıza gelen ve sigortasının geçerli olduğuna dair teyit mektubu talep ettiğimiz ham petrol yüklü tankerlerin her birinin yük miktarı 90 bin ton ile 140 bin ton arasından değişmekte olup bunlar, dünyada hizmette bulunan en büyük tankerlerdir. Ülkemizin haklı talebi olan sigorta teyit mektubunu vermediği için bekleyen ham petrol yüklü tankerlerden 26'sından 22'si uygun teyit mektubunu vermiştir. Bugün geçenlerle birlikte bunlardan 19'unun geçişi tamamlanmıştır. Teyit mektubu vermesi beklenilen, Boğaz'a yeni varanlar dahil yalnızca 4 gemi bulunmaktadır. Marmara ve Ege Denizi'nde uygun teyit mektubu vermediği için bekleyen ham petrol yüklü tanker bulunmamaktadır. Muhataplarımızla yürüttüğümüz görüşmelerin Türk boğazlarımızı koruyacak yeni uygulamamızın kabulü ile sonuçlanması ve deniz ticaretinin olağan akışı ile devam etmesi memnuniyet vericidir." (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar