'Özerk Yönetim Suriye’den ayrılma iddiasında değil'

'Özerk Yönetim Suriye’den ayrılma iddiasında değil'
Yayınlanma:
Güncelleme: 16 Kasım 2019 03:13
A+ A-
Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, her zaman Suriye’nin toprak bütünlüğünden yana olduklarını hatırlatarak diyalog çağrısı yaptı.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, çözüm için en başından bu yana Suriye içi diyalog ve Suriye’nin toprak bütünlüğünden yana olduklarını, Suriye topraklarına ve halkına yönelik saldırıda bulunan tüm güçlere karşı durduklarını belirtti.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, Kuzey ve Doğu Suriye’de yaşanan son gelişmelere ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Yapılan açıklama şöyle:

"Demokratik Özerk Yönetim, Suriye’deki bütün oluşumların, yönetimin ve halkın diyalog içerisinde olması için Suriye krizinin başından bu yana 3’üncü yolu esas aldı. 3’üncü yol Suriye’de barış ve beraberliğin sağlanmasını esas alıyor ve dış müdahaleleri reddediyor. Demokratik Özerk Yönetim, bölgelerin terörist gruplardan temizlenmesinden sonra Kürt halkını ve Kuzey ve Doğu Suriye’deki bütün bileşenleri koruyarak tecrübe edindi. Yine bütün bileşen ve halkların haklarını fark gözetmeden korudu.

ÇÖZÜM HARİTASI RUSYA’YA SUNULDU

Özerk Yönetim, Suriye krizinin çözüm haritasını Rusya’ya sundu ve Rusya da olumlu tepki verdi. Çünkü sunduğumuz yol haritası ulusaldır ve parçalama gibi çelişkilerden uzak olmakla beraber kendini Özerk Yönetim olarak ispatlamıştır. Ancak Türk devleti gerçek dışı iddialarıyla Kuzey ve Doğu Suriye’yi işgal etmek ve Osmanlıyı yeniden canlandırmak istiyor. Bu nedenle Demokratik Özerk Yönetim olarak, Suriye krizinin çözüm yollarını engelleyen ve Türk devletinin Suriye’yi işgal planlarının önünü açan suçlamaları olumsuz görüyoruz.

Özerk Yönetim, Suriye’den ayrılmak veya Suriye’nin bir parçasını ayırma iddialarının aksine Kuzey ve Doğu Suriye halkının hakları için Suriye hükümeti ile sürekli diyalog içerisindedir. Bu da Suriye rejimine, Kuzey ve Doğu Suriye bölgelerinin bir kısmını QSD’den özgürleştirdiklerini söyleyen güçlerin iddialarının yalan olduğunu ortaya koyuyor. Bu güçlerin bölgeye gelişi, Suriye topraklarında 11 bin şehit veren ve bölgeyi terörden temizleyen QSD ile Suriye rejim güçleri arasında varılan anlaşma neticesinde olmuştur. Suriye hükümeti ile 2012’den bu yana devam eden görüşmeler, Suriye’deki krizlerin çözülmesi talebini açıkça gösteriyor.

İDDİA VE SUÇLAMALARI REDDDİYORUZ

Özerk Yönetim olarak iddiaları ve suçlamaları redfdediyoruz. Yine Suriye krizinin özellikle Suriye içi diyalog ile çözülmesi konusunda ısrarcıyız. Özerk Yönetim başından bu yana Suriye topraklarının bütünlüğünün korunması ve Suriye’nin terörist güçlerden korunması için çalışıyor. Özerk Yönetim Suriye’yi, Kuzey ve Doğu Suriye’yi parçalamaya çalışan ve İskenderun senaryosunu tekrarlamak isteyen Türk devletine karşı savunuyor." (Mezopotamya Ajansı)

Öne Çıkanlar