Pakistan'daki intihar saldırısında ölü sayısı 54'e yükseldi: IŞİD'den şüpheleniliyor

Pakistan'daki intihar saldırısında ölü sayısı 54'e yükseldi: IŞİD'den şüpheleniliyor
Pakistan'da koalisyon hükümeti ortaklarından İslam Uleması Cemiyeti (JUI-F) Partisi'nin siyasi mitingine dün yapılan intihar saldırısında ölü sayısı 54'e yükseldi. Polis saldırının arkasında IŞİD'in olduğundan şüpheleniyor.

Artı Gerçek - Pakistan'da pazar günü Afganistan sınırına yakın Bajaur bölgesinde hükümetle ittifak halinde olan ve radikal İslamcılarla bağlantıları ile tanınan muhafazakar İslam Uleması Cemiyeti (JUI-F) Partisi'nin siyasi mitingine yapılan intihar saldırısında ölenlerin sayısının 54'e yükseldiği duyuruldu.

Geo News televizyonundaki habere göre, Hayber Pahtunhva'nın Bajaur bölgesinde JUI-F mensuplarının dün düzenlediği mitinge yönelik intihar saldırısında, 14 ağır yaralının yaşamını yitirmesiyle, ölü sayısı 54'e çıktı. Saldırıda 100'den fazla kişi de yaralanmıştı. GEO News bunlardan 83'ünün hastanelerdeki tedavilerinin sürdüğünü aktardı.

ÜÇ KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Henüz saldırının sorumluluğunu hiçbir örgüt üstlenmedi. Polis ise yaptığı açıklamada, patlamayı soruşturan bir terörle mücadele biriminin, saldırının arkasında IŞİD'in olduğundan şüphelendiğini söyledi. Saldırıyla ilişkili olduğu iddiasıyla üç kişi gözaltına alındı.

PAKİSTAN TALİBANI SALDIRIYI KINAMIŞTI

Pakistan'da Pakistan Talibanı, Tehrik-i Taliban Pakistan (TTP) ve hükümet arasındaki ateşkesin bozulduğu geçen yıldan bu yana selefi grupların saldırıları yeniden artmıştı. Ocak ayında kuzeybatıdaki Peşaver şehrinde bir camiye yönelik bombalı saldırıda 100'den fazla kişi ölmüştü ancak ülkede ancak siyasi partilere yönelik saldırılar nadiren gerçekleşiyordu. Son aylardaki saldırıların çoğunun arkasında TTP ve bağlantılı gruplar yer alırken, Pakistan Talibanı pazar günkü saldırıyı kınadı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar