Papa Francis taburcu oldu: Hala hayattayım

Papa Francis taburcu oldu: Hala hayattayım
Yayınlanma:
A+ A-
Bronşit tedavisi gören Papa Francis taburcu edildi. Pazar günkü Palmiye Pazarı ayinine katılacağını söyleyen Papa "Hala hayattayım" diye şaka yaptı.

Artı Gerçek - Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis çarşamba günü solunum yol enfeksiyonu kaynaklı nefes darlığı nedeniyle kaldırıldığı Roma'daki Gemelli Hastanesi'nden taburcu oldu.

Vatikan'daki 29 Mart'taki genel kabul oturumundan sonra hastaneye getirilen Papa'ya burada yapılan tetkikler sonucu enfeksiyöz bronşit tanısı konulmuş ve antibiyotik tedavisi uygulanmıştı.

86 yaşındaki Papa, Vatikan'a dönmeden önce aracına iyileştiğini göstermek isteyen Papa'nın baston kullandığı görüldü. Kendisini görmek isteyenlerle poz veren ve sohbet eden Papa gazetecilerle de kısa bir konuşma yaptı.

Pazar günü Aziz Petrus Meydanı'nda yapılacak olan Paskalya Yortusu öncesinde kutlanan "Palmiye Pazarı" ayininde hazır bulunacağını doğrulayan Papa aracına tekrar binmeden önce oğlu aynı hastanede kısa süre önce ölen bir anneyi teselli etti. Ardından kolu kırılan bir çocuğun alçısını imzaladı.

rewerw.jpeg

'DÖRT GÜN UYUMAM GEREKİYOR'

Muhabirler tarafından hastanede kaldığı süre boyunca korkup korkmadığı sorulduğunda, Papa "Hayır, korku yoktu. Bir hastanede kahramanlık çok, hastalara şefkat çoktur. Hastaları bilirsiniz, biz kaprisliyizdir. Kaprislik hastalıkla birlikte gelir. Sabırlı olmak gerekir. Çocuk koğuşuna gittim ve çocuklara ne kadar şefkatle baktıklarını gördüm" dedi. Çeşitli soruları yanıtlayan Papa "Hala hayattım. Şimdi dört gün uyumam gerekiyor" diye şaka yaptı.

2021'DE BAĞIRSAK AMELİYATI OLMUŞTU

2013'te Katolik Kilisesi'nin 266. Papası olarak seçilen Papa Francis'in, gençliğinde geçirdiği enfeksiyon sebebiyle tek akciğeri bulunuyor. Katoliklerin ruhani lideri, bir süredir dizindeki rahatsızlık sebebiyle etkinliklere tekerlekli sandalye ile katılıyor. Papa Francis, son olarak 4 Temmuz 2021'de yine aynı hastanede kalın bağırsak operasyonu geçirmiş ve 10 gün boyunca hastanede gözlem altında kalmıştı. Papa, Aralık 2022'de İspanya'nın ABC gazetesine verdiği demeçte, sağlık gerekçesiyle görevini yerine getirememe olasılığına karşın istifa mektubunu hazır beklettiğini ifade etmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar