Putin: Polonya'nın batısını Stalin hediye etti, bunu unuttular

Putin: Polonya'nın batısını Stalin hediye etti, bunu unuttular
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Güvenlik Konseyi'nde Ukrayna savaşına dair açıklamalar yaptı. Belarus'a yönelik herhangi bir saldırıyı Rusya'ya yönelik bir saldırı olarak göreceklerini söyleyen Putin Polonya ve Litvanya'ya da yüklendi.

Artı Gerçek - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Güvenlik Konseyi toplantısında Ukrayna savaşına dair açıklamalar yaptı. Batı'nın Rusya ile çatışan Ukrayna'yı destekleyerek "savaşın alevlerini" körüklediğini söyleyen Putin Batı ülkelerinin Ukrayna'ya verdiği silahların savaş alanında "iyi yandığını" söyledi. Rus lider Ukrayna ordusunun savaş alanında "on binlerce askerini" kaybettiğini de ileri sürdü.

'KARŞI SALDIRININ SONUÇLARINDAN HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIKLARI AÇIK'

Batılı ülkelerin, Ukrayna’nın gerçekleştirdiği karşı saldırıdan memnun olmadıklarını dile getiren Putin, “Kiev rejiminin Batılı küratörlerinin, Ukraynalı yetkililerin yüksek sesle duyurdukları sözde karşı saldırının sonuçlarından hayal kırıklığına uğradığı açıktır. Ne Kiev’e pompalanan devasa kaynaklar ne de Batılı silahlar yardımcı olmuyor" diye konuştu. Putin "Ukrayna ordusu birimleri, intihar saldırısı denebilecek saldırıları sonucunda büyük kayıplar verdiler. On binlerce insanlarını kaybettiler. Ukraynalılar da gittikçe daha sık, çok meşru olan soruyu sormaya başlıyor: Ne için, kimin bencilce çıkarları için ölüyor akrabalarımız ve yakınlarımız? Onlar da yavaş yavaş ayılıyorlar” ifadelerini kullandı.

'BELARUS'A HERHANGİ BİR SALDIRI RUSYA'YA YAPILMIŞ SAYILACAK'

Putin, Moskova'nın Belarus'a yönelik herhangi bir saldırıyı Rusya'ya yönelik bir saldırı olarak göreceğini de söyledi. Moskova'nın Belarus'a yönelik herhangi bir saldırganlığa "elimizdeki tüm araçlarla" karşılık vereceğini söyledi.

'POLONYA'NIN BATISINI ÜLKEYE STALİN HEDİYE ETTİ, BUNU ONLARA HATIRLATACAĞIZ'

Polonya'yı eski Sovyetler Birliği topraklarında hırsları olmakla suçlayan Rus lider “Polonyalı liderlere gelince, muhtemelen NATO şemsiyesi altında bir koalisyon kurmayı ve daha sonra kendileri için büyük bir parçayı koparmayı planlıyorlar. İnanışlarına göre, tarihi topraklarını yani bugünün Batı Ukrayna'sını geri kazanmak için Ukrayna'daki çatışmaya doğrudan müdahale etmeyi bekliyorlar. Belarus toprakları için de hayal kurdukları biliniyor” değerlendirmesini yaptı.

Rus lider sözlerini “Polonya, Sovyetler Birliği sayesinde, Stalin'in yaklaşımı sayesinde Batı'da önemli topraklar, Almanya’dan toprak aldı. Günümüz Polonya'sının batı toprakları, Stalin'in Polonyalılara armağanıdır. Varşova'daki arkadaşlarımız bunu unuttular mı? Onlara hatırlatacağız" diye sürdürdü. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar