Rusya ve Ukrayna'dan gece boyunca İHA saldırıları

Rusya ve Ukrayna'dan gece boyunca İHA saldırıları
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya ve Ukrayna dün gece boyunca birbirini İHA ve füze saldırıları ile suçladı. Ukrayna Herson'da bir çocuğun Rus bombardımanında öldüğünü, Rusya ise Kursk bölgesindeki Ukrayna bombardımanında bir kişinin öldüğünü açıkladı.

Artı Gerçek - Rusya ve Ukrayna düzenli olarak gece boyunca insansız hava aracı saldırıları düzenliyor. Ukrayna Hava Kuvvetleri, gece boyunca Rusya tarafından kendi toprakları üzerine gönderilen 22 insansız hava aracından 17'sini düşürdüğünü iddia etti. Bir İHA enkazının Dnipropetrovsk bölgesinde bir evi kısmen tahrip ettiği açıklandı. Ukrayna Başsavcılığı ise Herson bölgesindeki Novodmytrivka köyünde Rus bombardımanı sonucu altı yaşında bir çocuğun öldüğünü ve aralarında 13 yaşındaki erkek kardeşinin de bulunduğu dört kişinin yaralandığını açıkladı.

KIRIM'DA RUS HAVA SAVUNMA SİSTEMİ İMHA EDİLDİ İDDİASI

Ukraynalı bir istihbarat kaynağı ise Reuters'a yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın perşembe günü Ukrayna Güvenlik Servisi ve donanması tarafından gece gerçekleştirilen İHA ve füze saldırısında Kırım'daki Yevpatoriya kasabası yakınlarında bir Rus hava savunma sistemini imha ettiğini öne sürdü. Ukraynalı kaynak, insansız hava araçlarının önce radar ve antenine saldırarak Rus "Triumf" hava savunma sistemini etkisiz hale getirdiğini ardından da sistemin fırlatma komplekslerine Ukrayna yapımı iki Neptune seyir füzesi ateşlediğini açıkladı. Saldırı, Ukrayna'nın Rus donanmasının Karadeniz Filosuna ev sahipliği yapan Kırım'ın Sivastopol limanına füze fırlatmasından bir gün sonra gerçekleşti.

RUSYA: KIRIM ÜZERİNDE 11 İHA İMHA ETTİK

Rusya ise hava savunma sistemlerinin perşembe sabahı Kırım üzerinde 11 düşman insansız hava aracını imha ettiğini duyurdu. Rusya, gece boyunca Bryansk ve Belgorod sınır bölgelerinde birkaç Ukrayna insansız hava aracını imha ettiğini söyledi. Rusya Savunma Bakanlığı'na göre, perşembe sabahı Karadeniz'de bir Rus donanma gemisine saldırmaya çalışan beş Ukrayna insansız deniz aracı (İDA) imha edildi.

Rusya'nın Kursk bölgesi Valisi Roman Starovoit ise Telegram'da yaptığı paylaşımda, Ukrayna'nın bombardımanında bir kişinin öldüğünü ve Kursk bölgesinde elektrik hatlarının zarar gördüğünü söyledi.Starovoit, söz konusu kişinin Rusya-Ukrayna sınırındaki Tetkino kasabasında bombardıman sonrasında öldüğünü ve Gordeevka köyüne 10 merminin isabet ettiğinin kaydedildiğini söyledi. Starovoit, burada herhangi bir can kaybı kaydedilmediğini belirtti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar