Rusya'da askeri eğitim sahasında saldırı: 11 asker öldü

Rusya'da askeri eğitim sahasında saldırı: 11 asker öldü
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya'nın Belgorod bölgesindeki askeri eğitim sahasında iki kişinin ateş açması sonucu 11 asker öldü, 15 asker de yaralandı. Rusya Savunma Bakanlığı olayı "terör saldırısı" olarak duyurdu.

Artı Gerçek - Rusya'nın Belgorod bölgesindeki askeri eğitim sahasında cumartesi günü büyük bir saldırı düzenlendi.

RİA haber ajansının aktardığına göre Ukrayna savaşına katılan gönüllü askerlerin askeri tatbikatı sırasında iki kişi askerlerin üzerine ateş açtı.

Saldırıda 11 askerin öldüğü, 15 askerin de yaralandığı açıklandı.

Rusya Savunma Bakanlığı iki saldırganın öldürüldüğünü duyurdu. Bakanlık saldırganların eski Sovyet ülkelerinin kurduğu Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) üyesi ülkelerden birinin vatandaşları olduğunu açıkladı ancak daha fazla ayrıntı paylaşmadı.

Rusya Savunma Bakanlığı açıklamasında "Ukrayna'ya karşı özel askeri operasyona gönüllü olarak katılma arzusunu ifade eden kişilerle yapılan bir ateşli silah eğitimi sırasında, teröristler birliğin personeline hafif silahlarla ateş açtılar" dedi.

Bakanlık ölü sayısını 11 olarak duyursa da bazı bağımsız Rus haber siteleri ölü sayısının açıklanan resmi rakamdan fazla olduğunu iddia etti.

Belgorod Bölgesi Valisi Vyacheslav Gladkov açıklamasında saldırıda hayatını kaybeden sivil olmadığını söyledi.

UKRAYNALI YETKİLİDEN İDDİA: SALDIRGANLAR TACİKİSTAN VATANDAŞI

Diğer yandan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimri Zelenskiy'nin danışmanlarından Oleksiy Arestoviç saldırganların Tacikistan vatandaşı olduğunu ve diğer askerlerle din yüzünden çıkan tartışma sonucu ateş açtıklarını iddia etti.

Rusya iddiayla ilgili açıklama yapmadı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçen ay daha önce askeri deneyimi olan 300 bin yedek askerin silah altına alınması anlamına gelen kısmi seferberlik ilan etmişti.

Kısmi seferberlik ülkede geniş katılımlı eylemlere yol açmış, ülkeden binlerce kişi ayrılmıştı.

Putin geçen hafta kısmi seferberlik kapsamında 200 bin kişinin silah altına alındığını duyurmuş ve daha fazla yedek askerin orduya alınmasına şu an için ihtiyaç olmadığını açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar