Rusya'dan yeni saldırı dalgası: Moldova'nın da yarısında elektrik kesildi

Rusya'dan yeni saldırı dalgası: Moldova'nın da yarısında elektrik kesildi
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya, Ukrayna'da altytapı tesislerini hedef almaya devam ediyor. Bugün düzenlenen saldırıların ardından Kiev bölgesi ve Lviv'e elektrik verilemiyor. Ukrayna'nın komşusu Moldova'nın da yüzde 50'sinin de saldırılar nedeniyle elektriksiz kaldığı açıklandı.

Artı Gerçek - Ukrayna'daki saldırılarını sürdüren Rusya, bugün başta Kiev bölgesi olmak üzere bir dizi noktada altyapı tesislerini hedef aldı. Kiev'de en az bir kişinin öldüğü belirtilirken, Ukrayna'nın birçok kentine elektik verilemiyor. Ukrayna'nın komşusu Moldova'nın da yüzde 50'sinin elektriksiz kaldığı belirtildi.

Rusya'nın saldırıları sırasında Kiev bölgesinde evlerin bulunduğu bir bölge ile kritik altyapı noktalarının vurulduğu belirtildi. Ukrayna'nın en batısındaki Lviv kentinin yanı sıra Poltava Oblastı'ndaki Kremençuk kentlerinden de patlama haberleri geldi.

Ukrayna çapında birçok kentte elektriklerin kesildiği, Kiev bölgesinin ve Lviv'in tamamen karanlığa gömüldüğü belirtiliyor. Başkente su verilemediği de açıklandı.

Ukrayna'nın güneybatı komşusu Moldova'dan da elektrik kesintisi haberi geldi. Moldova Başbakan Yardımcısı Andrei Spînu, Ukrayna'daki altyapının vurulması sonrası ülkede devasa bir elektrik kesintisi yaşandığını açıkladı. Spînu, Moldova'daki sistem operatörlerinin ülkenin yarısından fazlasına yeniden elektik verilmesi için çalıştığını aktardı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba ise Rusya'ya tepki gösterdi. Avrupa Parlamentosu'nun bugün Ukrayna'da sivil altyapıyı hedef alması gerekçesiyle Rusya'yı 'terörizmi destekleyen devlet' ilan ettiğini hatırlatan Kuleba, Rusya'nın bu durumu "Kiev'e ve diğer kentlere yeni füze terörü yaşatarak kutladığı" mesajını paylaştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar