Rusya'nın Ukrayna'ya saldırıları sürüyor: Tonlarca gıda imha edildi

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırıları sürüyor: Tonlarca gıda imha edildi
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması'ndan çekilmesinden bu yana dördüncü gece üst üste Ukrayna'nın tahıl terminallerini vurdu. Odessa kenti yetkilileri son saldırıda 100 ton bezelye ve 20 ton arpanın yok edildiğini duyurdu.

Artı Gerçek - Ukraynalı yetkililer, Rusya'nın cuma günü ülkenin güneyindeki hava saldırılarında tahıl terminallerini vurduğunu ve kuzeydeki bir füze saldırısında en az bir kişiyi öldürdüğünü söyledi. Rusya, Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden güvenli bir şekilde sevkiyatına izin veren Birleşmiş Milletler ve Türkiye'nin arabuluculuğuyla yapılan Tahıl Koridoru Anlaşması'ndan bu yana bu hafta her gece Ukrayna'nın güney şehirlerini ve limanlarını vurdu.

ÇERNİHİV'DE BİR KİŞİ ÖLDÜ

Çernihiv Oblastı Valisi Viacheslav Chaus, Rusya sınırına yakın kuzeydeki Çernihiv bölgesinde bir füze saldırısının ardından bir binanın enkazından bir kadının cesedinin çıkarıldığını söyledi. Sosyal medyada yayınlanan bir fotoğraf binanın en üst katının yıkıldığını ve bir alt katının da ciddi şekilde hasar gördüğünü gösterdi.

'100 TON BEZELYE VE 20 TON ARPA İMHA EDİLDİ'

Odessa Bölgesi Oleh Kiper de Odesa'nın güney bölgesindeki bir tarım işletmesine daha önce düzenlenen füze saldırısında iki kişinin yaralandığını ve 100 ton bezelye ile 20 ton arpanın imha edildiğini söyledi. Kiper, Rusya'nın hava savunma sistemlerini aşmak için Karadeniz'den alçak irtifadan ateşlenen Kalibr seyir füzelerini kullandığını söyledi. Olay yerinden gelen fotoğraflarda, depo gibi görünen metal binalar arasındaki yangın ve ağır hasar görmüş bir yangın söndürme aracı görülüyor. Kiper, Moskova'nın ayrıca gün içinde Bilhorod-Dnistrovskyi bölgesinde "önemli bir altyapı tesisine" yedi füze ateşlediğini söyledi.

ezgif-3-aba2d24721.jpg

Güneydeki Zaporijya bölgesinin valisi bombardımanda son 24 saat içinde dört kişinin öldüğünü söylerken, Ukrayna Genel Savcılığı Donetsk'in doğusundaki Kostiantynivka kentine yönelik bombardımanda ellili yaşlarda evli bir çiftin öldüğünü açıkladı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar