Şifa Hastanesi Direktörü: 22 yoğun bakım hastasının tamamı öldü

Şifa Hastanesi Direktörü: 22 yoğun bakım hastasının tamamı öldü
Yayınlanma:
A+ A-
Gazze'deki yakıt sıkıntısı nedeniyle elektriği kesilen, İsrail'in çarşamba sabahı baskın düzenlediği Şifa Hastanesi'nde 22 yoğun bakım hastasının tamamı öldü. Hastane Direktörü Ebu Salmiya, "Bu bir savaş suçu" dedi.

Artı Gerçek - İsrail'in "Hamas'ın komuta merkezi olduğu" iddiasıyla Gazze'de bir haftadır kuşatma altında tuttuğu ve önceki gün şafak vaktinde baskın düzenlediği Şifa Hastanesi'ndeki tüm yoğun bakım hastalarının öldüğü açıklandı. Hastanenin Direktörü Muhammed Ebu Salmiya, İsrail saldırıları öncesinde yoğun bakımda tutulan 22 hastanın tamamının dün gece öldüğünü söyledi.

Katar merkezli Al Jazeera (El Cezire) kanalına konuşan Ebu Salmiya, hastanede şiddetten kaçarak sığınanlar ve çalışanlar dahil 7 bin kişinin bulunduğunu söyleyerek "Hiçbir şeyimiz kalmadı, elektrik yok, yemek yok, su yok. Ve her geçen dakika hayatları kaybediyoruz. Dün gece 22 kişiyi kaybettik ve hastane son üç gündür kuşatma altında" dedi.

'BU BİR SAVAŞ SUÇU'

Hastaneyi terk etme taleplerinin de İsrail güçleri tarafından reddedildiğini anlatan Ebu Salmiya, "Bu bir savaş suçu. Tam teşekküllü bir savaş suçu" tepkisini gösterdi.

'ASKERLERİN VERDİĞİ MALZEME ÇOK AZ'

Reuters ajansına hastaneden telefonla bağlanan Doktor Ahmed El Mokhallalati de, gıda ve su tedariklerinin de tükenmekte olduğunu söyledi. El Mokhallalati, İsrail ordusunun kendilerine tedarik ettiği malzemelerin de "çok, çok az olduğunu" belirtti. Askerlerin hastanede aralamalara devam ettiğini ve "hiçbir şey bulamadığını" anlatan El Mokhallalati, İsrail baskınından beri prematüre bebekler arasında ölen olmadığını da ekledi.

Hastanenin Direktörü Ebu Salmiya, daha önce yaptığı açıklamada tıbbi kompleksin oksijen ve suyunun tükendiğini, hastaların "susuzluktan çığlık attığını" duyurmuştu. 650'den fazla yaralı hastanın, 45 böbrek hastasının, 35 prematüre bebeğin 500 sağlık personelinin ve 5 bin yerinden edilmiş kişinin bulunduğu El Şifa'daki koşulların "trajik" olduğunu söyleyen Ebu Salmiya, "Çocuklar açlıktan ölüyor; burada yerinden edilmiş çocukları kast ediyorum, çünkü süte ihtiyaçları var ve onlara süt yapacak su yok" demişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar