SYRIZA'da başkanlık koltuğu için kritik yarış: Kasselakis kazanırsa parti bölünebilir

SYRIZA'da başkanlık koltuğu için kritik yarış: Kasselakis kazanırsa parti bölünebilir
Yayınlanma:
A+ A-
Yunanistan'da genel seçimleri kaybettikten sonra krize sürüklenen ana muhalefet partisi SYRIZA'da genel başkanlık koltuğu için ön seçim tamamlandı. 24 Eylül'de yapılacak ikinci turda, en çok oyu alan Stefanos Kasselakis ve Efi Achtsioglou yarışacak.

Artı Gerçek - Yunanistan'da 25 Haziran'da yapılan genel seçimlerde aldığı yenilginin ardından ana muhalefet partisi SYRİZA (Radikal Sol Koalisyon) lideri Aleksis Çipras'tan boşalan başkanlık koltuk için ön seçim yapıldı. 570 seçim bölgesinde kullanılan oylarla ikinci tura kalan Stefanos Kasselakis ve Efi Achtsioglou 24 Eylül'de yapılacak seçimlerde kozlarını paylaşacak. Seçimin, iş dünyasından gelen 35 yaşındaki Kasselakis'in körüklediği 'ideolojik tartışmaların' gölgesinde geçmesi bekleniyor.

YAKLAŞIK 147 BİN PARTİLİ OY KULLANDI

Yaklaşık 40 bin yeni üyenin katıldığı partide düzenlenen ön seçimler için 146 bin 635 oy kullanıldı. İlk tur sonuçlarının ardından konuşan Kasselakis, "Ülkenin yakında ilerici bir hükümete sahip olması için ilk adım atıldı" dedi. ABD'nin Miami kentinde ikamet eden iş insanı, ön seçimlerden yalnızca bir hafta önce aday olmasına rağmen, iyi organize edilmiş bir sosyal medya kampanyası sayesinde öne geçmeyi başarmış görünüyor.

Oyların yüzde 45'ini alan Kasselakis ilk turu önde tamamlarken, onu yüzde 36,2'lik oy oranıyla Efi Achtsioglou takip etti. Yüzde 8,78 oy alan Euclid Tsakalotos üçüncü sırada yer alırken Nikos Pappas da binde 8'lik bir farkla onu takip etti. Stefanos Tzoumakas ise yüzde 1,3 oy oranıyla ön seçimleri sonuncu tamamladı.

'KASSELAKİS KAZANIRSA PARTİ BÖLÜNEBİLİR'

Yunan medyası, Kasselakis'in olası bir zaferinin Syriza'nın bölünmesine yol açabileceğini, zira bazı geleneksel solcu figürlerin ABD'de ikamet eden iş insanını parti içinde "yabancı bir cisim" olarak gördüğünü yazdı. Eleştirmenler ayrıca Kasselakis'in Yunan parlamentosunun bir üyesi olmamasının iktidardaki Yeni Demokrasi'ye karşı mücadelede engel teşkil edebileceği görüşünü öne sürüyor. Çipras'ın liderliğindeki SYRIZA'da da zaman zaman 'partiyi geri kafalı solculardan kurtarma' tartışması yaşanmış, parti içinde Çipras'a bu yönde baskı yapıldığına dair haberler gündeme gelmişti.

ÇİPRAS NAZIM HİKMET'İN DİZESİYLE İSTİFA ETMİŞTİ

15 yıldır partinin liderlik koltuğunda oturan Aleksis Çipras, 29 Haziran'da Nazım Hikmet'in "En güzel deniz henüz gidilmemiş olandır" dizeleriyle istifasını açıklamıştı. Çipras başkent Atina'da yaptığı ve televizyondan canlı yayınlanan açıklamasında "Yeni bir döngü başlatmanın zamanı geldi" demiş ve partide bir reformun gerekli olduğunu da sözlerine ekleyerek "Olumsuz sonuç bu döngünün başlangıcı olabilir ve olmalıdır" ifadelerini kullanmıştı. Çipras "Partinin derinden yenilenmesi ve yeniden kurulması gerektiğine dair bu kanaatimi, eylemlerimle aynı anda yapmalıyım yalnızca sözlerimle öneremem… Parti için yeni liderliğin seçilmesini önermeye karar verdim" demişti. Çipras, ön seçimlerde tarafsız kalmayı tercih etmişti ancak ikinci tur için nasıl bir tercih yapacağı merak konusu olmayı sürdürüyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar