Trump'ı savaş suçları uzmanı özel yetkili soruşturacak

Trump'ı savaş suçları uzmanı özel yetkili soruşturacak
ABD eski Başkanı Trump hakkındaki soruşturmalar için özel yetkili uzman atandı. Savaş suçlarını soruşturan eski savcı John Smith'in atamasını ABD Adalet Bakanı duyurdu.

Artı Gerçek- ABD Adalet Bakanı Merrick Garland, eski ABD Başkanı Donald Trump hakkında yürütülen "gizli belgeler" ve "6 Ocak Kongre baskını" soruşturmaları için özel yetkili uzman atandığını duyurdu.

Hakkındaki soruşturmalar sürerken Trump 15 Kasım gecesi, Mar-a-Lago malikanesinde 2024 ABD Başkanlık seçimleri için tekrar aday olduğunu ilan etmişti.

SMITH KOSOVA'DAKİ SAVAŞ SUÇLARINI SORUŞTURMUŞTU

Adalet Bakanı Garland, düzenlediği basın toplantısında, Kosova'daki savaş suçlarını soruşturan Lahey'deki özel mahkemenin eski başsavcısı Jack Smith'in Adalet Bakanlığı'nın eski Cumhuriyetçi Başkan hakkında yürüttüğü soruşturmalar için özel yetkili uzman olarak atandığını belirtti.

Trump'ın 2024 seçimleri için başkanlık adaylığını açıklamasının özel yetkili uzman atama kararında en önemli faktör olduğunu belirten Garland, söz konusu atamanın incelemeleri sürdüren savcıların çalışmalarını yasalara göre sürdürmelerine katkı sağlayacağını söyledi.

ABD'de özel yetkili uzmanlar zaman zaman siyasi davaları soruşturmaları için görevlendiriliyor ve görevlerini Adalet Bakanlığı'ndan kısmen bağımsız olarak sürdürüyorlar.

TRUMP YİNE 'CADI AVI' DEDİ

Özel yetkili uzman Smith'in, 6 Ocak Kongre baskını çerçevesinde "2020 başkanlık seçimlerinin ardından herhangi bir kişi veya kuruluşun yetki devrine yasa dışı bir şekilde müdahale edip etmediğine" yönelik soruşturma ile Trump'ın Mar-a-Lago malikanesinden ele geçirilen gizli belgelere yönelik soruşturmayı birleştirerek Adalet Bakanı Garland'a rapor edeceği bildirildi.

Özel yetkili uzman Smith'in söz konusu raporu ne zamana kadar hazırlayıp sunacağı konusunda ise herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

ABD Başkanı Joe Biden söz konusu görevlendirmeyle ilgili "Şu anda özel yetkili uzman atamak yapılacak doğru şeydi" derken Trump atamayı "hileli anlaşma" diye niteledi.

Flordia'daki Mar-a-Lago'da destekçilerine yönelik etkinlikte açıklama yapan Trump "Bu korkunç gücün kötüye kullanımı, uzun zaman önce başlayan uzun bir cadı avı serisinin en sonuncusu" dedi.

6 Ocak 2021'deki Kongre baskını olayları sonrası Temsilciler Meclisi'nde oluşturulan özel komite, eski Başkan Trump'ın olaylardaki rolü olup olmadığı üzerine inceleme başlatırken, Trump'ın Florida'daki evi de 8 Ağustos sabahı "gizli belgeler" soruşturması için FBI ajanları tarafından basılarak aranmıştı.

Trump, hakkında devam eden soruşturmaları "siyasi" olarak nitelerken, özellikle Mar-a-lago'dan alınan belgelerin "bağımsız bir hakem veya özel bir hakim" tarafından incelenmesi talebinde bulunmuştu.

5 YIL İÇİNDE ÜÇÜNCÜ ÖZEL UZMAN

Trump aleyhindeki bir dizi cezai ve sivil eyalet ve federal soruşturma, New York eyaleti başsavcısının onu ve üç yetişkin çocuğunu aile emlak işine karışan dolandırıcılıkla suçladığı bir hukuk davasını da içeriyor.

Smith, Adalet Bakanlığı'nın siyasi açıdan hassas bir davayı ele almak üzere 2017'den beri atanan üçüncü özel danışmanı.

2017'de özel uzman olarak atanan eski FBI Direktörü Robert Mueller, Trump'ın 20016 seçimi kampanya sırasında Rusya ile danışıklı iş yapıp yapmadığı ve adaletin tecelli etmesini engelleyip engellemediğine dair sorulara yanıt aramış ancak bu konuda net bir sonuca varamamıştı.

2019'da dönemin başsavcısı William Barr, FBI'ın Trump'ın 2016 kampanyasına yönelik soruşturmasının kökenlerini araştırması için John Durham'ı özel danışman olarak atamıştı. Durham'ın açtığı üç cezai kovuşturmadan ikisi bu yıl beraatla sonuçlandı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar