Türkiye'nin IKBY'ye hava harekatı tepki çekmişti: Irak Savunma Bakanı Abbasi Türkiye'ye geliyor

Türkiye'nin IKBY'ye hava harekatı tepki çekmişti: Irak Savunma Bakanı Abbasi Türkiye'ye geliyor
Yayınlanma:
A+ A-
Türkiye'nin Ankara'daki bombalı saldırıyı gerekçe göstererek Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ndeki PKK hedeflerini vurmasının ardından Irak Savunma Bakanı yarın Türkiye'ye geliyor. Bakan Abbasi'nin mevkidaşı Yaşar Güler ile görüşmesi bekleniyor.

Artı Gerçek - Irak Savunma Bakanı Sabit Muhammed Abbasi, Savunma Bakanı Yaşar Güler ile görüşmek üzere perşembe günü Türkiye'yi ziyaret edecek. Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre Abbasi, Bakan Güler'in resmi davetlisi olarak Ankara'ya gelecek. Milli Savunma Bakanlığı'nda yarın askeri törenle karşılanacak olan Abbasi, ardından Güler ile bir araya gelecek. Görüşmede, ikili ve bölgesel savunma, güvenlik ve savunma sanayinde işbirliği konularının ele alınması bekleniyor.

IRAK, TÜRKİYE İLE GÜVENLİK SORUNLARINI ÇÖZMEK İSTİYOR

Türkiye, 1 Ekim'de Ankara'da yıllar sonra ilk kez bombalı saldırı düzenlediğini açıkladığı PKK'ye karşı Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) belirli bölgelere hava saldırısı düzenlemişti. Irak, Türkiye'nin hava saldırılarını kınamış ve Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid, "Bu sorunu çözmek için Ankara ile bir anlaşmaya varmayı umduklarını" söylemişti. Türkiye'nin zaman zaman IKBY'de PKK'ye karşı düzenlediği hava saldırıları hem Irak merkezi hükümetinin hem de IKBY'deki yetkililerin tepkisini çekiyor.

Cumhurbaşkanı Reşid El Arabiya ve El Hadath kanallarına verdiği demeçte Bağdat'ın Ankara ile bir güvenlik anlaşmasına varmaya çalıştığını belirterek, "Ankara'nın Irak'ın egemenliğine saygı göstermesi gerektiğini" vurgulamıştı. "Türkiye'nin Irak'ın durumunu göz önünde bulundurması gerektiğini" söyleyen Reşid, ihlallerinin "sivillerin ölümüne yol açtığını" söylemiş ve "Türkiye'nin ihlalleri gün boyunca Kürdistan bölgesinde gerçekleşiyor. Biz bunu kabul etmiyoruz" demişti. Irak yönetiminin "Süleymaniye, Erbil, Duhok ve Kürdistan bölgesindeki diğer bölgelerde Türkiye tarafından gerçekleştirilen günlük ihlalleri" reddettiğini söyleyen Reşid sözlerini "İran ile olduğu gibi Türkiye ile de sorunları çözmek için bir anlaşmaya varmak istiyoruz" diye sürdürmüştü. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar