Twitter, Elon Musk'ı eleştiren en az yedi gazetecinin hesabını yasakladı

Twitter, Elon Musk'ı eleştiren en az yedi gazetecinin hesabını yasakladı
Yayınlanma:
A+ A-
Twitter'ın yeni sahibi Elon Musk, özel jetini takip eden bir hesapla davalık olmasının ardından kendisini eleştirdiği belirtilen yedi gazetecinin daha hesabını askıya aldı. New York Times, yasağın "anlaşılmaz ve dürtüsel" olduğunu söyledi.

Artı Gerçek - Uzun süredir "mutlak ifade özgürlüğü savunucusu" olduğunu dile getiren Twitter'ın yeni CEO'su Elon Musk, kendisi hakkında haber yapan ve aralarında The New York Times, CNN ve Washington Post muhabirlerinin de bulunduğu yedi gazetecinin hesabını askıya aldı.

Twitter'dan yasaklanan gazeteciler arasında The Intercept'ten Micha Lee, Mashable'dan Matt Binder ve bağımsız gazeteciler Aaron Rupar ve Tony Webster da yer alıyor.

Bir Twitter sözcüsü konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "yasağın konum verilerinin canlı paylaşımıyla ilgili olduğunu" savundu.

Elon Musk, bu hafta kendisinin canlı konumunu paylaşan @ElonJet adlı bir Twitter hesabıyla davalık olmuştu.

ELLA IRWIN: GİZLİLİK POLİTİKAMIZI İHLAL EDEN TÜM HESAPLAR ASKIYA ALINACAK

Elon Musk'ın Twitter'ı satın almasından sonra şirketten ayrılan üst düzey yöneticilerden biri olan ancak daha sonra şirketin "Güvenirlik ve Güvenlik" biriminin başına getirilen Ella Irwin, "söz konusu hesapların canlı konum bilgilerini yasaklayan yeni kural kapsamında askıya alındığını" söyledi.

Teknoloji sitesi The Verge'e konuşan Irwin, "Belirli bir hesap hakkında yorum yapmadan, gizlilik politikalarımızı ihlal eden ve diğer kullanıcıları riske atan tüm hesapları askıya alacağımızı doğrulayabilirim. Gazeteciler veya diğer hesaplar için bu politikada istisna yapmıyoruz" dedi.

NEW YORK TIMES: DÜRTÜSEL VE ANLAŞILMAZ

Konuya ilişkin açıklama yapan New York Times sözcüsü, söz konusu yasakların "talihsiz ve anlaşılmaz" olduğunu belirtti. Sözcü, "Ne gazeteye ne de hesabı engellenen muhabir Ryan Mac'e bilgi verildiğini" sözlerine ekledi.

CNN'den yapılan açıklamada ise "dürtüsel ve haksız yasakların" şaşırtıcı olmadığı vurgulanırken, Twitter'dan konuya ilişkin bilgi talep edildiği ve "gelecek cevaba göre ilişkilerin yeniden değerlendireleceğinin" altı çizildi.

ELON MUSK DAVALIK OLMUŞTU

Söz konusu yasakların, Elon Musk’ın özel uçağını takip eden "ElonJet" hesabının askıya alınmasının ardından gelmesi dikkat çekti. "ElonJet" adlı hesabı yöneten 20 yaşındaki Jack Sweeney'nin de kişisel hesabı bloke edilmiş, Musk konuya ilişkin yaptığı açıklamada "kendisine ve ailesine zarar verilmesini destekleyen kuruluşlara karşı yasal işlem başlatacağını" söylemişti.

Musk, bu hafta attığı bir tweette ise "Beni bütün gün eleştirmek sorun değil, ancak gerçek zamanlı konumumu ifşa etmek ve ailemi tehlikeye atmak sorun" demişti.

Ayrıca Musk’ın Twitter'ı satın almasının ardından Twitter'a alternatif olarak görülen Mastodon’un resmi hesabını da askıya aldı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar