Ukrayna-Rusya savaşında son durum: Rusya Kiev'e saldırdı, nükleer santral sahasında mayın bulundu

Ukrayna-Rusya savaşında son durum: Rusya Kiev'e saldırdı, nükleer santral sahasında mayın bulundu
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya'nın dün gece Kiev bölgesine İHA saldırıları düzenlediği ancak ölü ya da yaralı olmadığı duyuruldu. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ise Zaporijya Nükleer Santralinin bulunduğu tesis yakınlarında mayınlar tespit edildiğini açıkladı.

Artı Gerçek - Rusya, salı günü erken saatlerde Ukrayna'nın başkenti Kiev'e ve ülkenin orta ve kuzey bölgelerine insansız hava araçları saldırıları düzenledi. Ancak Ukraynalı yetkililer büyük bir hasar ve can kaybı duyurmadı. Şubat 2022'de Ukrayna'ya on binlerce asker gönderen Rusya, Pazartesi günü erken saatlerde iki insansız hava aracının Moskova'daki binalara hasar vermesinin ardından Ukrayna'ya karşı sert misilleme önlemleri alacağını açıklamıştı.

Kiev askeri idaresi başkanı Serhiy Popko, Rusya'nın İran yapımı Şahid insansız hava araçlarını bu ay altıncı kez Kiev'e saldırmak için kullandığını, ancak hepsinin vurulduğunu söyledi. Kiev bölgesi üzerinde üç buçuk saatten fazla hava saldırısı alarmları verildi. Bölge valisi Ruslan Kravçenko, düşen enkazın bir tarlada yangın çıkarmasına rağmen herhangi bir hasar veya can kaybı olmadığını söyledi. Hava kuvvetleri sözcüsü Yuriy Ihnat da hava savunma sistemlerinin ülkenin kuzeyindeki üç bölgede devreye girdiğini söyledi. 10 kadar İHA tespit edildiğini söyleyen Ihnat bunlardan en az beşinin imha edildiğini belirtti.

Bölge yetkilileri, Jitomir kentinin kuzey bölgesinde bir altyapı unsurunun vurulduğunu, Çerkassi'nin orta bölgesindeki tarlalara ve bir boş hangara bir insansız hava aracının düştüğünü ve Poltava'nın merkezi ve kuzey Sumi bölgelerinin her birinde birer insansız hava aracının düşürüldüğünü söyledi.

DONETSK'TE BİRİ ÇCOUK İKİ KİŞİ ÖLDÜ

Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk bölgesinin Uraynalı valisi ise Pazartesi akşamı Rusya'nın Kostiantynivka kasabasına düzenlediği bombardımanda 10 yaşında bir erkek çocuk da dahil olmak üzere iki kişinin öldüğünü ve yedi kişinin yaralandığını söyledi.

RUSYA: KARADENİZ'DE DEVRİYE GEMİSİNE SALDIRAN İNSANSIZ DENİZ ARAÇLARI İMHA EDİLDİ

Rusya Savunma Bakanlığı ise Karadeniz'deki devriye gemilerinden birine saldıran iki insansız Ukrayna botunu imha ettiğini iddia etti. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Saldırı püskürtülürken, her iki düşman botu da 1000 metre ve 800 metre mesafeden Rus gemisinin standart silahlarından açılan ateş sonucu imha edildi. Can kaybı olmadı. Sergey Kotov gemisi görevlerini yerine getirmeye devam ediyor" dendi.

IAEA: SANTRAL SAHASINDA MAYINLAR GÖRÜLDÜ

Birleşmiş Milletler'e bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ise (IAEA) Rus güçleri tarafından işgal edilen Ukrayna'nın Zapaorijya nükleer santral sahasında anti-personel mayınlar gördüğünü söyledi. Ajans Başkanı Rafael Grossi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, 23 Temmuz'da Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı uzmanlarının "sahanın iç ve dış çevre bariyerleri arasındaki tampon bölgede bazı mayınlar gördüğünü" söyledi. Açıklamada ekibin kaç tane mayın gördüğü belirtilmedi. Cihazların santral personelinin erişemediği "kısıtlı alanlarda" bulunduğunu belirten Grossi, IAEA'nın ilk değerlendirmesinin herhangi bir patlamanın "sahanın nükleer emniyet ve güvenlik sistemlerini etkilememesi gerektiği" yönünde olduğunu sözlerine ekledi. Rusya ve Ukrayna, Zaporijya Nükleer Santrali’ne yönelik sabotajda bulunulacağına ilişkin karşılıklı suçlamalarda bulunmuş, UAEA da 5 Temmuz’da tesiste yaptığı incelemeler doğrultusunda herhangi bir patlayıcı maddeye rastlanmadığını duyurmuştu. Ajans, söz konusu suçlamalar ve tesise yönelik iddiaları ilk elden doğrulamak amacıyla 4 Mart 2022’den itibaren Rusların kontrolüne geçen nükleer santralde özellikle bazı kısımları denetlemek için ek izin talebinde bulunmuştu.

ABD'DEN UKRAYNA'YA 400 MİLYON DOLARLIK EK ASKERİ YARDIM

Diğer yandan ABD'nin Ukrayna'ya gelişmiş hava savunma sistemleri için mühimmatlar ve "Hornet" insansız hava aracı da dahil yaklaşık 400 milyon dolarlık ilave askeri yardım göndereceği açıklandı. Associated Press'e konuşan ABD'li yetkililer, yardım paketinde, Yüksek Performanslı Topçu Roket Sistemi (HIMARS) ve Ulusal Gelişmiş Karadan Havaya Füze Sistemi (NASAMS) için gerekli mühimmatlar, "Hornet" insansız hava aracı ve bir dizi askeri mühimmat bulunmasının beklendiğini ifade etti. İsminin açıklanmasını istemeyen yetkililer, ilave yardım paketinin yaklaşık 400 milyon dolar değerinde olduğunu belirtti. ABD, Rusya-Ukrayna Savaşı'nın başlamasından bu yana Ukrayna'ya 41 milyar dolardan fazla askeri yardım sağladı. En son 19 Temmuz'da, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Ukrayna'nın savaş alanı ihtiyaçlarını desteklemek için 1,3 milyar dolarlık yeni askeri yardım paketini duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar