Yasadışı İsrailli yerleşimcinin göğsünden vurduğu Filistinli öldü

Yasadışı İsrailli yerleşimcinin göğsünden vurduğu Filistinli öldü
Yayınlanma:
A+ A-
İsrail'in Gazze'deki operasyonları ile eş zamanlı olarak, işgal altındaki Batı Şeria'da yasadışı yerleşimcilerin Filistinlilere karşı şiddetinde de artış var. Son olarak 23 yaşındaki bir Filistinli öldürülürken, İsrail hükümetine Batı'dan da uyarı geldi.

Artı Gerçek - İsrail ordusunun Hamas saldırıları sonrasında Gazze'deki operasyonları hızlanırken, gözler bir yandan da 1967'den beri işgal altında tutulan Batı Şeria'da. İsrail ordusunun 7 Ekim'den sonra baskıyı iyice artırdığı bölgede, yasadışı yerleşimcilerin şiddeti de tırmanıyor. Öyle ki, son bir haftada aşırılıkçı yerleşimciler en az sekiz Filistinliyi öldürdü.

Son olarak, Filistin Yönetimi'nin Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, aşırılıkçı bir yerleşimci tarafından birkaç gün önce göğsünden vurulan 23 yaşındaki Filistinli Ahmed Nofal'ın öldüğü açıklandı.

FİLİSTİNLİ SALAH'I GÖĞSÜNDEN VURAN ASKER GÖZALTINDA

Bir İsrail askeri ise cumartesi günü zeytin topladığı sırada bir Filistinliyi vurduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. O sırada aktif görevde olmayan asker, 40 yaşındaki Bilal Salah'ı göğsünden vurmakla suçlanıyor. Yerleşimci yanlısı Honenu örgütünün üyesi avukat Adi Kedar, müvekkili olan İsrail askerinin hayatının tehlikede olduğunu ve Salah'a doğrudan ateş açmadan önce havaya ve yere ateş ettiğini ileri sürdü.

Salah'ın amcası ise zeytin topladıkları sırada Rehelim isimli İsrail yerleşiminden yerleşimcilerin kendilerine doğru geldiklerini gördüğünü, bunun öncesinde herhangi bir gerilim yaşanmadığını söyledi. Amca, Yahudilerin tatil günü olan Şabat'a denk gelmesi nedeniyle özellikle cumartesi günü zeytin topladıklarını da vurguladı.

bati-seria2.jpg

ŞİN BET BAŞKANI DA SAVAŞ KABİNESİNİ UYARDI

İşgal altındaki Batı Şeria'da bulunan yasadışı yerleşimciler kaynaklı tehdidin artması, İsrail siyasetinin de gündeminde. Son olarak İsrail'in iç istihbarat teşkilatı Şin Bet'in başkanı Ronen Bar, Batı Şeria'da şiddet patlaması ihtimalinden "korku" duyulduğunu söyledi. İsrail medyasındaki haberlere göre Bar, savaş kabinesine ve orduya, "yerleşimciler ile Filistinliler arasındaki şiddetin, Filistinlilerin ölümüne yol açacak şekilde arttığını" söyledi.

THE GUARDIAN: BİREYSEL SİLAHLANMA ORANI ARTTI

The Guardian gazetesindeki bir haberde ise 7 Ekim'de Gazze'ye düzenlenen Hamas saldırılarının ardından Batı Şeria'daki aşırılıkçı yerleşimciler arasındaki silahlanma oranlarının arttığını yazdı. Haberde, İsrail aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir'in, Hamas saldırılarının ardından bireysel silahlanma yasalarını hafiflettiğini, silah almak isteyenlerin yüz yüze mülakat yerine telefon görüşmesi ile başvuruda bulunup ruhsat alabileceği yönündeki kararnamesi de hatırlatıldı.

silah.jpg

30 STK'DEN ÇAĞRI: YERLEŞİMCİLER HAMAS SALDIRISINDAN FAYDALANIYOR

Batı Şeria'daki şiddet riski, İsrail kamuoyundan aklıselim sesleri de harekete geçirdi. İsrail merkezli 30 insan hakları kuruluşu, ortak bir bildiri ile uluslararası topluma çağrıda bulunarak "Batı Şeria'daki Filistinlilerin zorla yerinden edilmesine yol açmış olan ve yol açmaya da devam eden devlet destekli yerleşimci şiddetine son verilmesi için acilen harekete geçilmesini" istedi. Bildiride, yerleşimcilerin 7 Ekim'den bu yana dikkatlerin Gazze'ye çevrilmesinden ve Filistinli karşıtı hissiyatın tırmanmasından faydalandığı belirtildi.

ALMANYA, FRANSA VE ABD'DEN İSRAİL'E UYARI: DİZGİNLEYİN

İsrail'e, en yakın müttefikleri sayılan ABD, Almanya ve Fransa'dan uyarılar gelmesi de dikkat çekti. Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, aşırılıkçı yerleşimcilerin şiddetine son verilmesi çağrısı yaparak "Filistinli ailelerin on yıllardır yaşadıkları yerlerde kalabilmeleri ve hayatlarını veya uzuvlarını kaybetme korkusu nedeniyle atalarının evlerini terk etmek zorunda kalmaması garanti edilmeli" dedi.

Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Batı Şeria'da yerleşimcilerin şiddetine son verilmesi gerekliliği vurgulanarak, "Fransa İsrailli yetkililere, Filistin halkının korunması adına derhal önlem alma çağrısında bulunuyor" ifadeleri kullanıldı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan da, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun "aşırılıkçı Yahudi yerleşimcilerin Batı Şeria'daki masum insanlara uyguladığı şiddeti dizginlemesi gerektiğini" söyledi. ABD Başkanı Joe Biden da geçen hafta, yerleşimcilerin yangına körükle gittiğini belirtmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar