Yunanistan'da sol eğilimli Efimerida Ton Sintakton gazetesi, logosuna Filistin bayrağı ekledi

Yunanistan'da sol eğilimli Efimerida Ton Sintakton gazetesi, logosuna Filistin bayrağı ekledi
Yayınlanma:
A+ A-
Yunanistan'ın en çok satan gazetelerinden biri, "Gazze'deki insanlık dışı bombardıman bitene dek" logosuna Filistin bayrağı ekledi. Sol eğilimli Efimerida Ton Sintakton, "medyayı sansürleme operasyonunu" da eleştirdi.

Artı Gerçek - Komşu Yunanistan'ın köklü sol gazetelerinden Eleftherotypia'nın devamı niteliğindeki Efimerida Ton Sintakton, İsrail'in saldırıları altındaki Filistinlilere destek amacıyla bugünden itibaren logosuna Filistin bayrağı eklediğini açıkladı.

Gazetenin açıklamasında, "Efimerida Ton Sintakton, bugün logosunda Filistin bayrağıyla yayımlanıyor. Filistin bayrağı, Gazze'deki kıyım, sivillerin insanlık dışı biçimde bombalanması ve medya ile kamuoyunu sansürleme operasyonu son bulana kadar gazetenin birinci sayfasında yer alacak" denildi.

efimerida-ton-sintakton.jpg

Sol eğilimli Efimerida Ton Sintakton, Yunanistan'ın en çok satan gazetelerinden biri. İsmi "Editörlerin Gazetesi" anlamına gelen Efimerida Ton Sintakton, Yunanistan'da Albaylar Cuntası'nın çöküşü sonrasında yayımlanan ilk gazete olan Eleftherotypia'nın devamı niteliğinde.

İlk baskısını 21 Temmuz 1975'te yapan Eleftherotypia, bağımsız yayınlarıyla uzun yıllar Yunanistan'ın en çok satan iki gazetesinden biri olmuştu. Eleftherotypia, 2011'deki ekonomik kriz sırasında mali sıkıntıya girmiş, 2014'te kapanmıştıç Bir grup eski çalışanı ise 2012'den beri Efimerida Ton Sintakton'u yayımlıyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar