AKP'den EYT açıklaması: Tarih vermek mümkün değil

AKP'den EYT açıklaması: Tarih vermek mümkün değil
Yayınlanma:
A+ A-
AKP Grup Başkanvekili Tunç, "EYT ne zaman yasalaşacak?" sorusuna, "En kısa sürede diyebiliriz. Tarih vermek mümkün değil" yanıtını verdi. İlk maaşla ilgili soru üzerine de, "İşlemler 1-2 ay sürse bile emekli maaşlarını toplu olarak alabilecekler" dedi.

Artı Gerçek - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemeyi, ocak ortasında AKP grubuna sundu. AKP grubunun düzenlemeyi yasa teklifi haline getirmesinin ardından TBMM komisyon görüşmeleri süreci başlayacak. Ancak bakanlığın ardından AKP grubu da sürecin uzatılacağı mesajları veriyor. A Haber'de soruları yanıtlayan AKP Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç, EYT düzenlemesinin ne zaman yasalaşacağı konusunda tarih vermesinin mümkün olmadığını söyledi. Tunç'un açıklamaları ışığında, ilk maaşın da nisan ayından önce hesaplara yatmayacağı ihtimali güçlendi.

Tunç'un açıklaması özetle şöyle:

SIRA KANUN TEKLİFİNE DÖNÜŞMESİNDE: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’mızın teknik ekibi teknik çalışmaları tamamladılar. AK Parti Grup Başkanvekillerinin olduğu ortamda sunum yaptılar. Teklifin teknik detaylarının ne olabileceği, ne kadar kişinin yararlanabileceği, önceki yasa ve getirmek istediğimiz teklifte neler olabileceğine yönelik açıklamalar yaptılar. Şimdi tabi sıra kanun teklifine dönüştürme aşamasına geldi. Tabi ki TBMM’de bu taslak üzerinde AK Parti grubumuz var. Onlarla bir istişare yaptıktan sonra son değerlendirmemizi yapıp kanun teklifini TBMMM’ye sunacağız.

EYT NE ZAMAN YASALAŞACAK?: Çalışma önümüzdeki günlerde tamamlandığında TBMM’nin ilgili komisyonuna sevk edilecektir. Şu anda çalışmaların son aşamada olduğunu ifade edebiliriz. En kısa sürede diyebiliriz. Tarih vermek mümkün değil ama daha önceden sayın Bakanımızın açıkladığı gibi kısa süre içerisinde TBMM’nin gündemine getirmek ve kanunlaştırmak istiyoruz. Cumhurbaşkanımız 2 milyon 250 bin kişinin yararlanacağını ifade etmişti. Bu sayı, kanun teklifi yasalaştıktan ve yürürlüğe girdikten itibaren hemen emekli olabilecek kişi sayısı, daha sonra süreç içerisinde 4 milyon 800 bin kişi yararlanacak. Onlar da sigortalılık süresini önümüzdeki 1 yıl süre içerisinde tamamlamış olacaklar. Toplamda 4 milyon 800 bin vatandaşımız yararlanmış olacak.

SÜREÇ UZARSA MAAŞI TOPLU ALACAKLAR: Bir anda emeklilik başvuruları olduğunda SGK’da yığılma şikayetleri var. SGK bu anlamda güçlü. "Bir anda 2 milyon 250 bin kişi nasıl emekli olacak?" diye sorular soruluyor. Bu anlamda SGK’nın teknik alt yapı hazırlıkları var. Kanun yürürlüğe girdiği anda emeklilik başvurusunda bulunduğunda başvurdukları tarihten itibaren emekli maaşlarını hak etmiş olacaklar. İşlemler 1-2 ay sürse bile emekli maaşlarını toplu olarak alabilecekler.

Öne Çıkanlar