Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tartışılan sözlerinin arkasından Yiğit Bulut çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tartışılan sözlerinin arkasından Yiğit Bulut çıktı
Yayınlanma:
Güncelleme: 08 Eylül 2021 14:19
A+ A-
Erdoğan'ın Merkez Bankası rezervlerinin 118 milyar dolar olduğu açıklamalarının ardında Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Bulut olduğu kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son günlerde Merkez Bankası'nın rezervlerlerine ilişkin yaptığı açıklamalar epey tartışmaya sebep olmuş, muhalefette soru işaretleri yaratmıştı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, rezerv konusunda aynı açıklamaları birkaç kez tekrarlayarak rezervlerin 118 milyar dolar seviyesinde olduğunu açıklamış, bu konu muhalefetin "128 milyar dolar nerede" itirazlarına neden olmuştu.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı rakamların ise "brüt rezerv" olması dikkatlerden kaçmadı. 

Fakat Erdoğan’ın açıkladığı rakam her ne kadar brüt rezerv olsa da bu rakamın mali işlemler dışında maddi olarak karşılığı yok. 

Odatv'de yer alan habere göre, son verilere göre Merkez Bankası'nın net rezervi 26.2 milyar dolar düzeyinde seyrediyor. Ancak bir de Çin Güney Kore, Katar ve diğer ülkelerle yapılan swap anlaşmaları bulunuyor.

Ağustos sonu itibarıyla karşılık gösterilen yerel para birimlerine karşılık alınan döviz miktarını anlatan swap anlaşmaları da toplamda 66.8 milyar dolar olarak ölçüldü. 

Fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamadığı nokta SWAP harici Merkez Bankasında bulunan net rezerv miktarı. Bu kategoride de aslında Merkez Bankası bir rezerv yok rakamlar SWAP hariç net rezervin eksi 40.6 milyar dolar olduğunu gösteriyor.

Cumhurbaşkanının son günlerde sık sık yaptığı brüt rezerv açıklamalarının arkasında yatan isim ise Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Yiğit Bulut olduğu aktarılıyor. 

Öyle ki Şubat ayından bu yana Bulut, iktidara yakın kanalların canlı yayınlarına çıkarak "brüt rezerv" politikasını savunuyordu. Bulut o açıklamalarında, "Piyasalarda brüt rezerve bakılır net rezerve değil" demişti.

İlgili Haberler