Ege Cansen: Erdoğan haklı mı? Türkiye'de faiz yükseltilerek enflasyon düşürülemez

Ege Cansen: Erdoğan haklı mı? Türkiye'de faiz yükseltilerek enflasyon düşürülemez
Yayınlanma:
Güncelleme: 16 Eylül 2021 13:44
A+ A-
Sözcü yazarı Cansen, 'Türkiye artık enflasyonda 'enflasyonun enflasyon yarattığı' faza geçti.. Bu ortamda TL faizi yükselterek ve de uzun bir süre yüksek tutarak enflasyon düşürülemez' dedi.

ARTI GERÇEK - Sözcü gazetesi yazarı Ege Cansen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "yüksek faiz sebep, enflasyon sonuçtur" söylemini değerlendirerek "Erdoğan haklı mı?" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Cansen, "Türkiye'de faiz yükseltilerek enflasyon düşürülemez" dedi. Türkiye'nin tek paralı değil, çift paralı bir ülke olduğunu ifade eden Cansen yazısında şu ifadeleri kullandı:

"Yurtiçi yerleşiklerin tasarruf mevduatının yarıdan fazlası dövize yatıktır. Türk devleti iç borçlanmayı kısmen dövizle yapar. Kamu ihaleleri dövizle yapılır. Üçüncü köprü geçiş ücretleri ve turistik otel fiyatları dövizle belirlenir.

Hal böyleyken faiz artırımı sadece TL için önerilmektedir. İkinci olarak, çok uzun süredir devam ettiği için  enflasyonunun atalet momenti büyümüştür. Üçüncüsü, Türkiye artık enflasyonda "enflasyonun enflasyon yarattığı" faza geçmiştir.

Bu ortamda "TL faizi yükselterek ve de uzun bir süre yüksek tutarak" enflasyon düşürülemez. Peki nasıl düşürülür? Bunun iki yolu vardır. Birincisi, TL'den vazgeçip, "para kurulu" (currency board) sistemiyle euroya geçmektir. Bu yöntem, ekonomide müthiş bir durgunluk yaratır. Tavsiye etmem. İkincisi, yapışkan enflasyonun "kök sebebi" olan cari açığı (Draghi gibi söylemek gerekirse) "ne pahasına olursa olsun" (whatever it takes) kapamaktır."