61 Gazzeli hasta Türkiye'ye getirildi: Bir iki gün içinde yeni tahliye planlıyoruz

61 Gazzeli hasta Türkiye'ye getirildi: Bir iki gün içinde yeni tahliye planlıyoruz
Yayınlanma:
A+ A-
İsrail'in saldırıları nedeniyle Gazze'de tedavileri yarım kalan 61 hasta ile beraberindeki 49 refakatçi, Ankara'ya getirildi. Sağlık Bakanı Koca, Gazze'de Türkiye'nin sahra hastanesi kurma talebine İsrail Sağlık Bakanı’ndan olumlu yanıt geldiğini iletti.

Artı Gerçek - Ankara'ya getirilen 27 hastanın ardından 61 hastanın daha nakli gerçekleşti. Dün Gazze'den Mısır'a geçişleri sağlanan 61 hasta ile 49 refakatçisi Milli Savunma Bakanlığı'na ait uçakla Ankara'ya getirildi. Ankara Etimesgut Askeri Havalimanı'na inen uçaktaki hastaları, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca karşıladı. Bakan Koca'nın durumları hakkında bilgi aldığı hastalar, ambulanslarla Etlik ve Bilkent şehir hastanelerine sevk edildi.

'KÜÇÜK DE OLSA KATKISI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM'

Koca, çoğunluğu kanser hastası olan 61 hasta ve 49 refakatçinin tedavi amacıyla Türkiye'ye gelişini sağladıklarını belirterek şunları söyledi:

"Gazzeli misafirlerimizin tedavileri, Ankara Bilkent ve Etlik şehir hastanelerinde devam edecektir. Yaşadığımız günler, tarihin şahit olduğu en acı verici günlerdir. Seslerin kısıldığı, gözlerin görmemek için kapalı tutulduğu, adeta kimsenin kılını kıpırdatmadan olup, biteni izlediği günlerden geçiyoruz. İnsanlığın onurunun korunması açısından attığımız adımların çok küçük de olsa katkısı olduğunu düşünüyorum. En temel talebin, bebek ve çocukların, kanser hastalarının tedavilerini ülkemizde gerçekleştirebilmek son derece önemliydi."

'1-2 GÜN İÇİNDE YENİ TAHLİYE PLANLIYORUZ'

Koca, bugün İsrail Sağlık Bakanı ile öğle saatlerinde yeni bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini ve yeni tahliye planladıklarını şöyle anlattı:

"Görüşmede Türkiye, İsrail ve Mısır arasında kurulan sağlık koordinasyon ekibinin faaliyetleri ve bundan sonraki süreçte planlanan çalışmaları ele aldık. İsrail Sağlık Bakanına; özellikle bebek ve çocukların tedavi amaçlı olarak ülkemize getirilmesi konusunda yoğun gayret gösterdiğimizi, 1-2 gün içerisinde yeni bir tahliye planladığımızı, bu konuyla ilgili yakın koordinasyondan memnuniyet duyacağımızı ifade ettim."

'SAHRA HASTANESİ KURMA TALEBİMİZİ İLETTİM'

Koca, görüşmede Gazze içerisinde güvenliği sağlanmış bir bölgede erken dönemde sahra hastanesi kurmayı düşündüklerini ilettiğini de söyleyerek, Sayın Bakan da cevap olarak çocuk ve bebeklerin tahliyesi için her türlü koordinasyon ve iş birliğine açık olduklarını, Gazze içerisindeki güvenli bölgede Türkiye tarafından kurulacak sahra hastanesinin lokasyonuyla ilgili sağlık koordinasyon ekibince yerinde değerlendirme yapılmasını olumlu bulduklarını ifade ettiler." dedi.

Öte yandan Gazze'den getirilen 61 hastanın 8'inin durumunun ciddi, diğerlerinin çoğunluğunun ise kanser hastası olduğu öğrenildi. (DHA)

Öne Çıkanlar