81 barodan Gazzeli çocuklar için BM ve UNİCEF'e çağrı

81 barodan Gazzeli çocuklar için BM ve UNİCEF'e çağrı
Yayınlanma:
A+ A-
81 baro, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü'nde Gazzeli çocuklar için ortak açıklama yayınladı. Açıklamada, İsrail saldırılarında 5500 çocuğun öldürüldüğü hatırlatılarak BM ve Unicef'e görevlerini yerine getirme çağrısı yapıldı.

Artı Gerçek - Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 20 Kasım 1989'da Çocuk Hakları Sözleşmesi'ni benimsemesinin üzerinden 34 yıl geçti. Filistinli çocuklar, İsrail güçlerinin ihlalleri gölgesinde bu sözleşmede yer alan haklardan yararlanamıyor. Türkiye'den 81 baro, BM'ye görevlerini hatırlatan bir açıklama yayınladı.

İsrail'in sözleşmenin taraflarından biri olmasına rağmen çocuklara yönelik kasıtlı saldırılarına değinilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

'İHLALLER KASITLI VE SİSTEMATİK ŞEKİLDE SÜRÜYOR'

"20 Kasım 2023 "Çocuk Hakları Günü” ise ayrı bir öneme sahip olup, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıların da, çocukları kasıtlı hedef almasını, saldırılarını dünya kamuoyunun gözleri önünde Israrla sürdürmesini ve uluslararası toplumun da katliamlar karşısındaki sessizliğini kabul etmiyoruz. Uluslararası toplumun sesiz kaldığı bu saldırılarda 5.500 çocuk yaşamını yitirmiştir.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi savaş zamanlarında çocuklara yönelik 6 ağır ihlalden bahsetmekle birlikte; İsrail, Çocuk Haklarına Dair Sözleşmeyi imzalayan taraf devletler arasında olmasına rağmen, bu ihlallerden 3'ü olan, 'Çocukların öldürülmesi ve sakat bırakılması, okullara veya hastanelere saldırılar ve çocukların insani yardıma erişiminin engellenmesi' şeklindeki ihlalleri Gazze'de kasıtlı ve sistematik bir şekilde sürdürmektedir."

'GÖREVLERİNİ YERİNE GETİRMEYE DAVET EDİYORUZ'

BM'nin Gazzeli ve Filistinli çocukları dünyadaki diğer çocuklar gibi koruma konusundaki başarısızlığından ötürü kınandığı açıklamada; savaş ve silahlı çatışmalarda çocuk haklarını ihlal eden ülkelere ilişkin hazırladığı listeye İsrail'i dahil etmemesine de tepki gösterildi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Bildirgesi ve Çocuk Haklarına Dair Sözleşme'ye rağmen, başta BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) olmak üzere, BM'nin diğer organları Gazze'de yaşayan çocukları koruma sorumluluğunu yerine getirmemektedir.

BM, savaş ve silahlı çatışmalarda çocuk haklarını ihlal eden ülkelere ilişkin hazırladığı listeye İsrail'i dahil etmeyi reddetmiştir.

BM'nin çatışmalarda çocuk haklarını ihlal eden ülkelere ilişkin yıllık kara listesinde İsrail'in hala yer almaması tam anlamıyla Çocuk Hakları Bildirgesi ve Çocuk Haklarına Dair Sözleşme'ye aykırılık taşımaktadır. BM'nin Gazzeli ve Filistinli çocukları, dünyadaki diğer çocuklar gibi koruma sorumluluğu konusundaki başarısızlığı ve isteksizliğini kınıyor, BM ve bağlı organı UNICEF'i görevlerini yerine getirmeye davet ediyoruz. Çünkü insanlık çocuklara elindekinin en iyisini vermekle yükümlüdür!"

Açıklamaya imza atan baroları Diyarbakır Barosu sosyal medya hesabından şu şekilde paylaştı:

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar