Ahmet Ercan: Böyle bir irkitilmiş deprem işleyişi ilk defa oluyor

Ahmet Ercan: Böyle bir irkitilmiş deprem işleyişi ilk defa oluyor
Yayınlanma:
A+ A-
Prof. Dr. Ahmet Ercan, 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki Maraş depremlerinin 'irkitilmiş deprem' olarak tanımlandığını söyledi. Ercan, "Yaklaşık 300 atom bombası gücünde bir gerginlik boşaldı diyebilirim" ifadelerini kullandı.

Artı Gerçek - Deprem Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, Maraş'ta dün peş peşe meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki bağımsız deprem hakkında "Buna irkitilmiş deprem denir. Bu tabiri Türkiye’de ilk defa kullanıyorum, çünkü daha önce böyle bir deprem işleyişi oluşmadı" dedi. Ercan, "Olağanüstü bir durum bu" yorumu yaptı.

Sözcü gazetesinden Gökmen Ulu'ya konuşan Ercan, "7.7'nin arkasından daha büyük bir deprem bekler misiniz’ diye sorulsaydı ‘Hayır olmaz. En çok 7.1 veya 7.2 olabilir’ derdim. Fakat saatler sonra 7.6 büyüklüğünde oldu. Olağanüstü bir durum bu" değerlendirmesini yaptı.

Ercan, “Demek ki, iki kırıkta da deprem yaratmak üzere bir gerginlik birikimi varmış. Birinci kırıktaki deprem gerginliğinin boşalmasıyla gerilimin bir kısmı ikinci kırığa kaydı. Onun etkisiyle ikinci kırık da harekete geçti. Buna irkitilmiş deprem denir. Bu tabiri Türkiye'de ilk defa kullanıyorum, çünkü daha önce böyle bir deprem işleyişi oluşmadı. İrkitilmiş depremin benzer bir örneğini Gölcük depreminde görmüştük ama böylesine yan yana, arka arkasına değildi, arada aylar vardı” dedi.

'300 ATOM BOMBASI GÜCÜNDE GERGİNLİK BOŞALDI'

İlk verilere dayanarak 130 atom bombası gücünde gerginlik boşaldığını söyleyen Ercan, “Şu anda yaklaşık 300 atom bombası gücünde bir gerginlik boşaldı diyebilirim” ifadesini kullandı. “Sadece Türkoğlu Fayı'nın kırıldığı” açıklamasına da tepki gösteren Ercan, “Oysa ki kırığın boyu Suriye sınırından başlıyor, Hatay, Osmaniye, Elazığ'a kadar gidiyor. Deprem kuşağının boyu yaklaşık 400 kilometre” diye konuştu.

'GÖZLEMEVLERİMİZ BİZİ YİNE UTANDIRDI'

Ercan'ın "Her zamanki gibi bizim gözlemevleri depremin büyüklüğünü 7.4 diyerek yanlış verdi. Oysa Amerika Birleşik Devletleri 7.8 olarak ilan etmişti. Sonra, bizi yine utandıran gözlemevlerimiz 7.7 olarak düzeltme yapmak zorunda kaldı. İkisi arasındaki normlarda acayip fark var” sözleri de dikkat çekti.

'YIKIM GÜCÜ EN ÜST SEVİYEYE DAYANDI'

Yıkımın boyutunun da olağanüstü büyüklükte olduğunu vurgulayan Ercan, “Kahramanmaraş Depremi'nin yıkım gücü 11 oldu. Mercalli Cannani skalasına göre, en üst yıkım gücü 12'dir. Ne yazık ki ölüm sayısının resmi rakamların söylediği seviyede duracağını zannetmiyorum” diye konuştu.

'MARAŞ VE 250 KM ÇEVRESİ DÜNYANIN EN TEHLİKELİ YERİ'

Son dönemdeki deprem hareketleri ve bundan sonrası için de açıklamalar yapan Ercan, “Bütün dünya yerin çekirdeğinden kabuğuna kadar serbest salınıma geçti. Bir denizanası gibi büzülüyor, şişiyor, büzülüyor, şişiyor. Bütün dünyadaki kırıklar gıcırdıyor şu anda. En çok gıcırdayanlar da Türkiye'de. Taşma noktasına kadar gerginlik biriktirmiş olanlar varsa bunlar yeni depremler yaratabilir” ifadelerini dile getirdi. Şu anda dünyanın en tehlikeli yerinin Kahramanmaraş ve çevresi olduğunu belirten Ercan, “Pergelin ucunu Kahramanmaraş'a koyduğunuzda, 250 kilometre yarıçapındaki alandaki her yer dünyanın en büyük deprem çekincesi olan bölgesidir” dedi.

'DEPREM TAKDİRİ İLAHİ DEĞİLDİR, TAKDİRİ SİYASİDİR'

Ercan, "Depremi dış güçler üretti diyenler de var. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusuna, “Deprem yapay üretilemez. İnsanoğlunun böyle bir gücü ve imkanı yoktur” yanıtını verdi.

Türkiye'de depremlerin genellikle dine bağlandığını belirten Ercan, “Örneğin, Gölcük depreminde sonra bir imam kalkıp kitap yazmış, ‘7.4'lük deprem sizi terbiye etmeye yetmedi mi' diye. Bu bir pervasızlıktır. Tanrı elinde sopası olan bir put değildir ancak putlaştırdılar. Endonezya, Bangladeş, Kuzey Hindistan, Pakistan, Afganistan ve maalesef Türkiye'nin dahil olduğu yazgıcı ülkelerde en çok deprem yıkımı olmaktadır. Yazgıcılıkla teselli yaratılıyor, hesap sorulması zihinlerden uzaklaştırılıyor. Sorgulanmayan bir yönetim biçimi varsa onun adı demokrasi değildir. Deprem takdiri ilahi değildir, deprem takdiri siyasidir” dedi.

'BU DEPREM EKONOMİYE 50 MİLYAR DOLAR YÜK BİNDİRECEK'

Ahmet Ercan, 7.7 ve 7,6 büyüklüklerindeki depremlerinin ülke ekonomisini nasıl etkileyeceğine de işaret etti. Ercan, “Bu deprem Türkiye'ye yaklaşık 50 milyar dolar ekonomik yük bindirecektir. Paranın olmadığı bir zamanda çöküntü içindeki ekonomi daha da çökecektir” dedi. (Kaynak)

Öne Çıkanlar