Ahmet Ercan'dan Edremit Körfezi ve Biga uyarısı: Deprem büyüklükleri 7,3’e kadar yükselir

Ahmet Ercan'dan Edremit Körfezi ve Biga uyarısı: Deprem büyüklükleri 7,3’e kadar yükselir
Prof. Dr. Ahmet Ercan, dört ile dair deprem uyarısında bulunurken, "Edremit Körfezi çok önemli. Bir de Çan-Biga Kırığı vardır. Bunlar çok etkin ve vahşi kırıklardır" dedi. Ercan, buralarda 7.3 büyüklüğüne kadar deprem olabileceğini söyledi.

Artı Gerçek - İstanbul'da yıkıma yol açacak olası Marmara depremine dair birçok uzman uyarılarda bulunurken, Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan ise Kuzey Anadolu Fayı'nın güney koluna dikkat çekti.

Prof. Dr. Ercan Yalova, Bursa, Balıkesir, Çanakkale için uyarılarda bulundu.

Flash TV'de bir canlı yayına katılan Ercan, Türkiye'de Doğu Karadeniz ve Orta Anadolu dışında kalan büyükşehirlerin hepsinin birinci derece deprem kuşakları üzerinde olduğunu anlattı.

DEPREM AÇISINDAN EN SIKINTILI YERLERİ SIRALADI

"Bunların yerlerini değiştirmek mümkün değil. Aydın, İzmir, Bodrum ve Fethiye’nin yerlerini değiştiremezsin. Burada yapılması gereken sağlam yerde sağlam konutu yapmaktır" diyen Ercan'ın uyarıları şöyle:

"Marmara’dan söz ettiğimiz zaman hep kuzeyinden bahsediyoruz. Marmara’nın güneyi dediğimiz zaman aklımıza gelen Yalova, Bursa, Balıkesir, Çanakkale gibi başlıca iller bunlar.

Marmara’yı etkileyen ana kırık; Kuzey Anadolu Kırığı. Kuzey Anadolu Kırığı’nın kuzey kolu 1999’da Gölcük’te deprem yaptı. Bunun güney kolu Akyazı’dan geliyor. Türkiye’de deprem açısından en sıkıntılı yerlerin Düzce, Akyazı, Adapazarı, Sapanca kesimi olduğunu söylemiştim.

'KAPIDAĞ YARIMADASI'NI ADA BİÇİMİNDE KESMEK GAYRETİNDE'

Çünkü Kuzey Anadolu Kırığı Bingöl’den başlayıp buraya kadar tek kolla gelirken buradan dallanır. Bu dallardan bir tanesi Gemlik kolu olarak devam eder. İznik Gölü’nden geçtikten sonra Gemlik Körfezi’ne girer ve Mudanya üzerinden Bandırma ve Erdek’e gider. Erdek’ten sonra bu kırığın adı değişir ve Edincik olur. Bugün bizim adını andığımız Balıkesir iline bağlı olan Kapıdağ Yarımadası’nı ada biçiminde kesmek gayreti içindedir. Çünkü yer diridir. Milyonlarca yıl sonra göreceğiz ki Kapıdağ Yarımadası bir ada olmuş.

'ALTINOLUK'TAN EDREMİT KÖRFEZİ'NE GİRİYOR'

Burada Balıkesir ilinden söz ediyorum. Balıkesir ve Bursa’yı etkileyen Kuzey Anadolu Kırığı’nın güney koludur. Bu güney kolu Ulubatlı üzerinden geliyor Manyas’a buradan da Yenice-Gönen Kırığı olarak Altınoluk’tan Edremit Körfezi’ne giriyor. Edremit Körfezi çok önemli, kuzeyi Çanakkale’ye aittir.

Bunun üzerinde bir de Çan-Biga Kırığı vardır. Bunlar çok etkin ve vahşi kırıklardır. Bunların üretebileceği deprem büyüklükleri 7,3’e kadar yükselir. Bunlar depremlerini bekliyor." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar