Bakan Dönmez: Madendeki yangın büyük oranda kontrol altına alındı

Bakan Dönmez: Madendeki yangın büyük oranda kontrol altına alındı
Yayınlanma:
A+ A-
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bartın’da maden faciasında çıkan yangının kontrol altına alındığını söyleyerek, havayla temasını kesmek için iki baraj kapısı inşa edildiğini belirtti.

Artı Gerçek-Bartın'ın Amasra ilçesindeki meydana gelen maden faciasında 41 işçi öldü. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, maden faciasına ilişkin açıklama yaptı. Madendeki yangının kontrol altına alındığını belirten Bakan Dönmez, yaralı işçilerin durumunun iyi gittiğini aktardı.

Bakan Dönmez, “İlk günlerde bir yangından bahsetmiştim büyük oranda kontrol altına alındı, havayla temasını kesmek üzere iki baraj kapısı inşa edildi. Şu anda da yangın sönümlenmek üzere giderek şiddetini azaltıyor” dedi.

Teknik ekiplerin devam ettiğini belirten Bakan Dönmez şunları söyledi:

“Madende üretim faaliyetleri de tamamen durdurulmuştur. İlk andan itibaren Cumhuriyet Başsavcılığımızın adli tahkikatı başlatması neticesinde de hukuken aslında müessesemiz bir olay yeri haline de dönmüştür o açıdan giriş çıkışlar da savcılığın bilgisi ve izni dahilinde yapılmaktadır. Şu anda aşağıda sadece teknik emniyet birimlerimiz çalışmaktadır.

Yine devam eden adli ve idari soruşturmalarda olayın tüm yönleriyle aydınlatılabilmesi için gerekli her türlü yardım savcılarımıza ve müfettişlerimize istisnasız yapılacaktır. Yine zaman zaman başka olaylarda olduğu gibi güvenilir doğru bilgi ve belgeye dayanmayan birtakım değerlendirmeleri görüyoruz. Bilerek ya da bilmeden yapılmış olan bu değerlendirmeler sürece de malesef olumsuz yansımakta ve zarar vermektedir. Bir kez daha bu tip değerlendirme ve yorumlardan kaçınılması gerektiğini özellikle ifade etmek isterim.”(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar