Bakur davası ertelendi

Bakur davası ertelendi
Yayınlanma:
A+ A-
Gazeteci Ertuğrul Mavioğlu ve yönetmen Çayan Demirel hakkında Bakur belgeselinde “örgüt propagandası” iddiasıyla açılan davanın duruşması ertelendi.

Artı Gerçek - Gazeteci Ertuğrul Mavioğlu ve yönetmen Çayan Demirel'in birlikte yönettikleri "Bir Gerilla Belgeseli: BAKUR" adlı filmde "örgüt propagandası" suçlamasıyla yeniden yargılandıkları davanın duruşması ertelendi.

Gazeteci Ertuğrul Mavioğlu ve yönetmen Çayan Demirel’in çekim ve yönetmenliğini yaptıkları “Bakur” (Kuzey) belgeselinde “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla yargılandıkları davanın 4’üncü duruşması Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmalardan vareste tutulan Demirel ve Mavioğlu ile mazeret bildiren avukatlarının katılmadığı duruşmada, Batman Barosu Başkanı Av. Erkan Şenses hazır bulundu. Duruşmayı iki sivil polisin izlemesi dikkati çekti.

Dava dosyasına gelen evrakların okunmasıyla başlayan duruşmada iddia makamı, Yargıtay 3. Ceza Dairesine yazılan müzekkerenin akıbetinin sorulmasına ve Mavioğlu hakkında verilen yurt dışına çıkma yasağı şeklindeki adli kontrol tedbirinin devamı yönünde karar verilmesini talep etti.

ÖZGÜR GÜNDEM DAVASI

Ardından savunma için söz alan Mavioğlu ve Demirel’in avukatı Erkan Şenses, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının Özgür Gündem gazetesinin başlattığı “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katıldığı için Mavioğlu’na “örgüt propagandası yapmak” suçundan verilen 1 yıl 3 ay hapis cezasının bozulması yönünde tebliğname hazırladığı bilgisini verdi. Şenses, savcının Mavioğlu üzerine atılı suçun yasal unsurlarının oluşmadığına dair görüş sunduğunu belirterek, Mavioğlu hakkında verilen yurt dışına çıkış şeklindeki adli kontrol kararının kaldırılmasını, dava dosyasındaki eksikliklerin giderilmesini talep etti.

DAVA 20 HAZİRAN'A ERTELENDİ

Ara kararını açıklayan mahkeme, Mavioğlu’nun “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılandığı ve Yargıtay’da temyiz incelemesinde olan dosyanın akıbeti için yazılan müzekkere yanıtının beklenmesine ve Mavioğlu hakkındaki yurt dışına çıkış yasağının devamına karar vererek duruşmayı 20 Haziran’a erteledi. (MA)

Öne Çıkanlar